Mráz, sníh, studený vítr. Úhlavní nepřátelé lidí bez přístřeší. V létě se scházejí na obvyklých stanovištích, především v Husově parku u nádraží. Zima je však z tohoto idylického místa vyžena a situaci hodně ztíží.

Bezdomovcem se při shodě různých životních okolností bez nadsázky může stát skoro každý. Ztráta zaměstnání, rozpad rodiny, dluhy…, cesta zpátky je pak podstatně těžší.
Zatímco v létě jsou lidé s lahví vína v ruce pro Tábor již okoukanou kulisou, v zimě jsme po nich pátrali marně, a tak jsme se přímo z ulice nedozvěděli, jak zimu přežívají.

Dokonce jsme požádali o pomoc příslušníky městské i státní policie, kteří mají bezdomovskou scénu dobře zmapovanou. Bez úspěchu.
Specifikem lidí bez domova z menších měst je totiž stěhování do větších, například do Prahy, kde mají šanci využívat azylová centra, kde se mohou zapojit i do denních programů.

Tábor jim nabízí jen ubytování v noclehárně v Zavadilské ulici na Blanickém předměstí, kterou provozuje G-centrum. „Pokud se na nás člověk v tíživé situaci obrátí, můžeme mu nabídnout noclehárnu. V případě, že je obsazená, máme seznam firemních i soukromých ubytoven, na něž se mohou tito lidé obrátit,“ sdělila vedoucí odboru sodiálních věcí Lucie Manková.

„V letošní roce jsme prozatím zajistili službu pro 31 klientů, někteří ji využívají opakovaně. Na noclehárnu mohou přijít každý večer mezi 17. a 19. hodinou. Ráno ji do půl osmé musí opustit,“ uvedla Markéta Blažková, sociální pracovnice noclehárny. Středisko nabízí přechodné ubytování a zajištění podmínek pro osobní hygienu mužům bez přístřeší. Poskytováním těchto služeb chce hlavně pomáhat klientům k brzkému návratu do běžného rodinného a sociálního života.

„Naše kapacita je osm lůžek a je samozřejmě možné platit padesát korun za noc přímo na místě. Přednostně ubytováváme klienty na doporučení od odboru sociálních věcí. Momentálně máme dvě volná místa,“ doplnila informace Blažková. Ve srovnání s Prahou je jedno přespání na táborské posteli o 30 korun dražší. Za noc na pražské lodi Hermes zaplatí bezdomovec jen 20 korun.
Každý večer k ní zavítá 150 nocležníků. S příchodem tuhých mrazů pak na lodi začne fungovat i denní centrum. Běžně na lodi mohou využívat sociálně právní i psychologické poradenství a zdravotní ošetřovna. Jinak je režim podobný, ale ubytování tu mohou získat nejen muži.

Noclehárna. Služba je určena mužům starším 18 let:, se státní příslušnost ČR, přednostně je poskytována mužům z Tábora. Dále mužům, jejichž způsob života je ohrožuje zvýšenými zdravotními a psychosociálními riziky. Ubytování poskytuje bez rozdílu etnické, národnostní či jiné sociokulturní příslušnosti lidem, kteří nejsou akutně intoxikováni alkoholem či drogami , nevykazují agresivitu a netrpí duševním onemocněním. Ubytovaní se musí pohybovat bez pomoci jiné osoby.


Alena Řezáčová