„Oslavy jsme začali plánovat již loni. Když chcete mít na akci kapelu typu Keramička, je nutné si termín domluvit s předstihem," říká starosta František Drtina.

Libějičtí rozdali na oslavách devět ocenění za nejdelší působení ve sboru. Sošku hasiče si tak odnesl i Jaroslav Novotný za dlouhých šedesát let činnosti. „Nejhorší požár vypukl v Libějicích v padesátých letech. Hořela maštal v čísle popisném 21 a my jsme to hasili ještě s touto starou stříkačkou. Byl to její poslední výjezd," říká pamětník. Své vzpomínky přidává i Jan Lutovský. „Hned po čtyřech letech tady hořela i kůlna a kravín," doplňuje.

Historickou stříkačku, která dlouhé roky stála zaparkovaná v místní hasičské zbrojnici, začali Libějičtí loni rekonstruovat, aby ji na stoleté oslavy mohli předvést v plné kráse. „Stříkačku jsme zdědili po našich předcích. Hasičárna je tak velká, že se tam vešla nejen ona, ale i stříkačky, které se v průběhu let měnily. Nepřekážela tam, a také díky tomu jsme stříkačku zachovali. V obcích, kde takovou možnost neměli, o tyto stříkačky přišli," informuje František Drtina.

Při rekonstrukci přišlo první na řadu čerpadlo. To se podařilo hasičům z Libějic rozběhnout napoprvé. „Čerpadlo bylo zalité olejem a podle mých informací se s ním nikdy nic nedělalo. Všechny strojní části stříkačky jsou poctivá kovářská práce," upřesňuje libějický starosta.
Svou pýchu museli hasiči ošmirglovat, nastříkat základovou a pak vrchní červenou barvou. Před zahájením prací stříkačku nafotili a poslali hasičskému muzeu v Ostravě. „Odpověděli, že nemáme originální barvy na loukotí kol. Někdo ji chtěl v minulosti vylepšit, tak to místo červenou natřel nažluto," usmívá se František Drtina.

Obsluha stříkačky je vcelku namáhavá. Je k ní navíc zapotřebí devět lidí. „Z každé strany jsou tři chlapi, kteří namontují savku a pak pumpují vodu. Další musí velet a poslední řídí koně," popisuje práci Jaroslav Novotný.