Nebylo bezpečné procházet sečtvrtek dopoledne pod kaštany u kostela na Žižkově náměstí. Z mohutného stromu padaly k zemi suché větve. Nikoli poryvy větru, nýbrž odborný zásah stromolezců byl však toho příčinou.

Prořízku suchých větví u jednoho z kaštanů provedla semilská firma Treewalker v rámci programu nadace Partnerství a Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu s názvem Zdravé stromy.

„Původně jsme měli ošetřit strom vpravo, který se ještě na podzim jevil v horším stavu. Po ohledání jsme ale vyhodnotili, že zásah potřebuje akutněji kaštan vlevo. Je na něm více suchých větví, které ohrožují provozní bezpečnost, takže přínos pro město bude efektivnější,“ vysvětlil důvody výběru jednatetl firmy David Hora.

Firma už před čtyřmi lety provedla na obou stromech takzvanou redukci. „Ta měla za cíl snížit velikost koruny a snížit těžiště stromu, aby byl odolnější proti případnému rozlomení či vývratu. Dnes můžeme vidět už výsledky toho zásahu. Strom se zahustil a zvýšila se mu stabilita,“ vysvětluje David Hora.
Čtvrteční zásah se už nedělal ve prospěch zdraví táborského jírovce maďala, ale především kvůli bezpečnosti. Stromu suché větve nevadí, nebezpečné jsou pro lidi, kteří pod ním procházejí.

Délku života stromů ovlivňuje fyziologická vitalita a stabilita. Jírovce, podobně jako jiné stromy začínají v určitém věku podléhat destrukci. „Když se o něj ale staráte, tak není důvod, aby odumíral. Vitalitně dokáží žít neomezeně dlouhou dobu i velmi staré stromy, když se zabrání odbornými zásahy jejich rozlomení,“ doplnil Hora.

I na právém kaštanu je pár suchých větví, ale v tuto chvíli nikoho akutně neohrožují. Město přesto počítá, že jej ošetří ještě během letošního roku. „Využili jsme programu nadace Partnerství, kam se však mohl přihlásit jen jeden strom. O druhý ale samozřejmě pečujeme také. O ošetřování stromů se stará odborník s certifikátem,“ ubezpečil šéf táborskoho odboru životního prostředí Jan Fišer.

Už v průběhu uplynulých let se u obou stromů výrazně zvětšila kořenová zóna, kvůli čemuž se musela odstranit dlažba. Zasáhlo se také do odumírajících větví, což se řešilo současně s úpravou výživového systému. Stromům se díky hnojení doplnily stopové prvky, a to zastavilo silné odumírání koncových větví. Všechny zásahy mohou život stromů pouze prodloužit ale nikoli je omladit. Pro Táboráky však mají tyto dominanty náměstí velký význam.

„Jsou to jediné stromy na centrálním táborském náměstí. Jejich výsadba má navíc svou historii. Byly vyvsazeny k prvnímu výročí sňatku císaře Františka Josefa I a jeho sestřenky Alžběty, podle nichž také dostaly jména. Záznamy o výsadbě lze nalézt v kronikách města, sázely je děti místních měšťanů,“ připomněl Fišer.

Díky programu Zrdaví stromů ušetřilo město okolo pěti tisíc korun, které by prořezání větví stálo.