„Vpravo je správně,“ touto větou by se dal charakterizovat všeobecný postoj naší společnosti. Jak se však v pravorukém světě žije levákům? Jejich odlišnosti nekončí jen tím, že drží pero v druhé ruce.

Nemáš jasno, uč se pravou

„Píšu pravou, ale umím to oběma. Když kreslím nebo podtrhávám použiju levačku,“ konstatoval Miroslav Mišun ze Sezimova Ústí. Od malička v tom však měl zmatek. „Maminka mě vzala do pedagogicko – psychologické poradny a tam mi řekli, že to mám přesně napůl. Ať se prý učím pravou, protože jsme pravoruká kultura,“ vzpomíná Mišun.

Šroubuje pravou rukou i levou

Dodneška někdy neví, jakou rukou má sáhnout po kladívku. Někdy je to ovšem výhoda. „Jako elektrikář si mohu vybrat, zda například v těžko dostupných místech použiju ke šroubování pravačku nebo levačku,“ míní sezimovoústecký levák. Trochu mu prý dělá potíže házení. Jako přeučený levák si automaticky bere míč do pravé, ale neháže se mu moc dobře.
Učitelka z prvního stupně Církevní základní školy Orbis pictus Olga Kubíčková má ve třídě čtyři levoruké děti. „Jeden rok jsem jich měla dokonce sedm. Ale žádný problém s nimi nemám. Dokonce bych řekla, že krasopis zvládají lépe než praváci. Jen jim to déle trvá,“ tvrdí Kubíčková.

Tornádo je také pro leváky

Připustila, že větší práci při výuce hygieny sezení má s leváky. „Jde hlavně o to, aby je nebolela záda. Mají totiž tendenci sedat si ke psaní bokem a kroutit ruce do zahnutých drápků. Tím si potom také rozmazávají, co si napsali“ říká učitelka. Tužka při psaní by měla směřovat vždy k rameni a nikoli od něj. Pak mohou bez problémů psát i obyčejným Tornádem, které používají praváci.

Obchodníci s leváky počítají

Specializované kamenné i internetové obchody pro levoruké už nejsou úplnou výjimkou. V běžných obchodech je náčiní pro leváky také k mání. „Ti, co píší levou rukou, si u nás mohou koupit nůžky nebo pera. Ořezávátka pro leváky nemáme. Ono to člověka ani nenapadne,“ konstatovala spolumajitelka papírnictví v Soběslavi Jaroslava Havlová.
V domácích potřebách v Táboře dostanete levoruké škrabky. Otvírák na konzervy už levákům většinou nabídnout nemohou.