VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letošní sleva ventilů je 80 haléřů

Tábor –Táborští radní stanovili částku, jíž budou kompenzovat neoprávněnou platbu uzávěrů.

20.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Pavlína Macelová

Vyznat se v kauze termoregulačních ventilů není pro nezasvěcené zrovna jednoduché. Jenže ani na radnici v této věci nemají zrovna jasno.

Již pěkných pár let je kolem ventilů pěkný humbuk. Radnice si je totiž od části obyvatel nechala zaplatit, byť v té době už platila jiná legislativa. Zhruba od roku 2003 je pod tlakem, jak tento svůj neoprávněný krok bude lidem, od kterých vybrala přes osm milionů, kompenzovat.
Ještě tento rok létaly ovzduším rozbory a posudky, zda skutečně lidem peníze vracet. Jeden říkal jasné ano, druhý ne, zaplatit si je mají sami občané. Jedná se o skupinu obyvatel 1800 bytů z Pražského a Náchodské sídliště.

„Já osobně se kloním k názoru peníze lidem spíš nevracet, neboť ventily už jim zaplatily úspory za teplo. Možná ale rozhodne až soud, záležet bude, zda a kdo se na něj obrátí,“ říkal koncem března místostarosta Emil Nývlt, když si porovnal oba rozbory – právníka Miroslava Tenkla z Tábora a inženýra Karla Hanauera od Prahy.

Uplynul měsíc a půl a místostarosta Nývlt přišel s jinou informací, a sice že úhradu ventilů těmto nájemníkům kompenzuje sleva na nájemném, která už jim dávno běží. A pro letošní rok schválili radní její novou výši. Osmdesát haléřů z metru čtverečního bytu. Na tom se prý shodli 28. března.
Asi nejste sami, koho napadá otázka, proč tedy ta letitá strkanice a strach z toho, že by se od Bytesu teď mělo sebrat osm milionů a mezi plátce ventilů je přerozdělit.

Táborský deník získal od Bytesu rozbor slev. Podle něj fungují od roku 2007.

Anketa: Všimli jste si, že vám Bytes účtuje slevu za úhradu ventilů?

Karel Kralert
Tábor, Náchodské sídliště
Ano, to jsem zaznamenal. Na slevu jsem narazil minulý měsíc v SIPU, a protože jsem nevěděl, co to je, tak jsem se došel zeptat na Bytes a tam mi bylo řečeno, že je to sleva na ventily.
Josef Sokol,
Tábor, Náchodské sídliště
Všiml jsem si rozdílu asi kolem padesáti korun v posledních, myslím, dvou měsících. To by při slevě osmdesát haléřu za metr odpovídalo. Ale to je až nyní. Dříve to být nemohlo, to bych si všiml.
Zdeňka Steklá
Tábor, Náchodské sídliště
I když to tak nesleduji, částka je nižší. Ale určitě to nemohlo být dřív. Sleva se projevila až teď. Pro nás by bylo určitě lepší, kdyby nám to dali najednou. Takhle je to kapka v moři.
Emil Dytrich
Tábor, Náchodské sídliště
Na celkovém vyúčtování, které jsme obdrželi, je uvedena částka sleva na nájemném, o kterou se to snižuje. A jedná se konkrétně o termoventily. Ale je to poprvé. Předtím žádná sleva nebyla.
Alena Langerová,
Tábor, Náchodské sídliště
O slevě vím, ale nepoznala jsem to, zdražila teplá voda a platím ještě vyšší nájem včetně záloh, takže nějaká malá sleva se tam naprosto ztratila. A bude se tam určitě ztrácet i další roky.
Eva Škabroudová
Tábor, Náchodské sídliště
Slevy jsem si už všimla. Byla uvedena v současném vyúčtování. Ale je to spíš k smíchu. Oproti těm částkám, co se doplácí například za vodu, je sleva osmdesát haléřů na metr směšná. O těch deseti letech je škoda mluvit.

Z našeho malého bleskového průzkumu však vychází, že nájemníci slevu z ventilů zaregistrovali až poslední dva tři měsíce. O tom, že by ji dostávali už čtyři roky vůbec netuší.

Není divu, zpočátku se „svezla“ s navyšováním nájmů. Zatímco u jiných bytů ve městě se zvyšoval o 18 procent, u skupiny obyvatel, která ventily zaplatila, to bylo jen o 14 procent. Tato úleva však nebyla jasně definovaná, žádný termín termoregulační ventil ve vyúčtování dlouho nefiguroval, a slevy z nájmu tak byly za neprovedené rekonstrukce v domě.

„To je skutečně pravda a je tedy spor, zda v těch slevách byly zahrnuty i ventily. Bytes mi to ale takto tvrdí a předkládá. Jestli má někdo jiný názor, pak ať rozhodne soud,“ míní starosta Jiří Fišer.

Zajímavé pak také je, že dle údajů Bytesu, dostávají slevu na nájemném i lidé, kteří úhradu ventilů dobrovolně přijali v roce 2004, a podepsali proto i dodatek k nájemní smlouvě. Podle právníka ale za této skutečnosti na vrácení nákladů nemají nárok.
Tím však zmatky zřejmě nekončí. Další je možné očekávat v době, kdy by mělo čerpání slev skončit. Všem nájemníkům z I. etapy se totiž nezastaví ve stejný okamžik, protože mají rozdílnou plochu bytu a také rozdílný počet termoventilů, jehož cena byla 1500 korun za kus. A že by u každého nájemníka byl veden přesný registr, v němž by se mu slevy načítaly a odečítaly od vložené investice za ventily, jsme se nedopátrali.

„Úhrada ventilů trvala osm let, takže hrubým průměrem a hodně zjednodušeně, protože každý byt je individuální, je možné říct, že stejnou dobu bude trvat i poskytování slev. Teď je schválená pro letošní rok, co bude dál, nevím,“ předpokládá šéf Bytesu Bohuš Móri.
Otázkou tedy je, zda město nenabere zpětný chod a nebude od lidí, kteří platí ventily dobrovolně, požadovat vrácení poskytnuté slevy.
Stejně jako loni je pro tento rok sleva 0,80 koruny z metru čtverečního plochy bytu. Při průměrné rozloze 60 m2 činí 48 korun za měsíc. Za tento rok by tedy nájemník měl ušetřit 576 korun.

Když ale šlo o splácení ventilů, museli například lidé z bytu o velikosti 3+1 zaplatit měsíčně 60 korun a za rok tudíž 720 korun. Přece jen i v Táboře platí pravidlo, že rychleji se bere, než dává.

Bez komentáře vám předkládáme rozbory, kterými disponuje město a Bytes.

Stanovisko poradce

Karel Hanauer pro město vypracoval svůj posudek, coby odborník v bytovém a energetickém poradenství:
Rok 2002: právní prostředí umožňovalo předepsat nájemné za ventily jednostranným úkonem, a postup města byl tedy správný.
Rok 2003: Od tohoto roku vyžaduje platba za TRV dohodu mezi nájemce a pronajímatelem.

Historie slev dle údajů Bytesu

Rok 2007 – na základě usnesení rady města (RM) 2740/87/06 a 2788/88/06 došlo ke zvýšení nájemného o 18,8 %, u nájemníků platících úhrady za TRV (ventily) pouze o 14,2%.
Rok 2008 – na základě usnesení RM 680/MRM/07 a 761/17/07 došlo k navýšení nájemného o 26%, u nájemníků platících úhrady za TRV pouze o 24,4 %.
Rok 2009 – na základě usnesení RM 1706/38/08 byla stanovena sleva, která v přepočtu představovala hodnotu 0,70 Kč na m2. Rok 2010 – na základě usnesení RM 2828/57/09 a 3002/60/09 byla stanovena sleva, která představuje 0,80 Kč na m2 podlahové plochy.
Rok 2011 – na základě usnesení RM 4165/77/10 sleva z nájmu za úhradu TRV představuje částku 0,80 Kč na m2 plochy bytu.
Slevy jsou poskytovány všem nájemníkům, kteří participovali na úhradě nákladů za TRV, tzn. nájemníci z 1. etapy, kteří již náklady za TRV splatili, a nájemníci z 2. a 3. etapy, kteří mají podepsanou dohodu a úhrady stále splácejí.

Stanovisko JUDr. Miroslava Tenkla

I. etapa, rok 2002
Termoventily byly nainstalovány v 1800 bytech na Pražském a Náchodském sídlišti. Bytes s odkazem na vyhlášku 176/1993 Sb. o nájemném z bytu a úhradě za plnění poskytovaná s užíváním, a na ni navazujícími cenovými výměrami ministerstva financí, na termostatický ventil pohlížel jako na zařizovací předmět, a nájemníkům proto bylo účtováno nájemné za osazené ventily.
II. a III. etapa, rok 2004
Termostatické ventily byly instalovány v ostatních částech města. Bytes vzhledem k zrušení vyhlášky č. 176 a cenových výměrů MF oslovil nájemníky, aby byly uzavřeny dodatky k nájemním smlouvám, dle kterých by bylo účtováno nájemné z ventilů ve stejné výši jako v I. etapě. Podepsalo je pouze 600 nájemníků.
Nález Ústavního soudu:
Ústavní soud rozhodl o zrušení vyhlášky č. 176 ke dni 31.12.2001. To znamená, že v době, kdy byla nájemníkům v Táboře platba za ventily předepsaná, již nebyla platná.
Stanovisko:
I. etapa – příjem města v podobě zvýšeného nájemného byl bezdůvodným obohacením města a je na vedení města, zda peníze nájemníkům v plném rozsahu jednorázově vydá.
II. a III. etapa – v případě 600 podepsaných dodatků jde o platný právní úkon a je i nadále povinností nájemníků tyto platby hradit. Nájemníci, kteří dodatky ke smlouvám neuzařeli, za instalaci nic neplatili a neplatí.

Autor: Alena Šatrová

20.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč Účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: zpracování mezd a vedení podvojného účetnictví, PP na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, kontakt e-mailem nebo tel.. Pracoviště: Zvs nemyšl, spol. s r.o., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Vladimír Kropáček, +420 602 128 699. Gastronomie - Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v 17 000 Kč Výrobci sýrů dělník/dělnice potravinářské výroby v mlékárenství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Požadavky : SOU, ochota pracovat na směny, manuální zručnost, zkušenosti s obsluhou VZV výhodou, , spolehlivost, samostatnost a zodpovědný přístup k práci., Náplň práce : manipulace s výrobky, koncová výroba, sanitace střediska, Zaměstnanecké výhody: Práce na hlavní pracovní poměr, zázemí stabilní české společnosti s více než 110letou tradicí, měsíční a roční odměny, 5 týdnů dovolené, další zaměstnanecké výhody (závodní stravování, možnost nákupu zboží z produkce Madeta za výhodné ceny, zvýhodněné mobilní tarify atd.), Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Madeta a.s., závod planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 575, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Píbilová, +420 381 675 513. Obchod - Obchod Obchodní zástupce 15 000 Kč Obchodní zástupci zprostředkovatel obchodu a služeb, obchodní zástupce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP B, znalost ruského a ukrajinského jazyka, náplň práce: zprostředkování obchodu a služeb, časté pracovní cesty na Ukrajinu, mzda + pohyblivá složka mzdy, kontakt e-mailem. Pracoviště: Olha naumenko, Kpt. Jaroše, č.p. 2384, 390 03 Tábor 3. Informace: Naumenko Olha, . Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 14 000 Kč Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci Dělník potravinářské výroby, zpracovatelé masa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce v Ne. Manipulace s jateckými polotovary, manipulace s masem a masnými výrobky, převážení, porcování, balení masa a masných výrobků, obsluha linky, obsluha strojů. Mimořádné odměny, 25 dnů dovolené, závodní stravování, svačiny zdarma, zaměstnanecké balíčky, příspěvek na penzijní připojištění, systém kafeterie. Kontakt: tel. Po - Pá 8:00 - 14:00 h. mailem, osobně.. Pracoviště: Kostelecké uzeniny a.s., provoz planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Petra Varačková, +420 724 067 818,381 419 363.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. listopadu 2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

V pátek si aranže mohla prohlídnout široká veřejnost.
28

Floristická soutěž vzdala hold 100. výročí republiky

Střelnice se zahalí do purpurové

Tábor - Historická budova Spolkového domu Střelnice se připojí ke celosvětovým oslavám Mezinárodního dne předčasně narozených, který připadá na sobotu 17. listopadu.

Světový pohár v cyklokrosu hostí Komora

Tábor - Po pěti letech se do Tábora vrací Světový pohár v cyklokrosu.

Střelnice chystá festival hraček

Tábor – V neděli se koná v táborské Střelnici jednodenní festival hraček pro rodiny s dětmi Hračkárna, na kterém najdete zboží, jež v běžných obchodech není k mání.

Svolali demonstraci za demisi premiéra

Tábor – V sobotu od 17 hodin se na Žižkově náměstí v Táboře koná demonstrace za odstoupení trestně stíhaného premiéra.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT