Zahrádkáři jsou spokojeni s letošní úrodou ovoce, která soustavně zaměstnává táborské moštárny. Rok 2008 byl příhodný především pro jablka, ze kterých si lidé mošt vyráběli dokonce přímo doma.
„Přestože plody byly spíše drobnějšího vzrůstu, úroda jablek byla letos nadprůměrná. Přesný počet sklizeného a zpracovaného ovoce ale budeme vědět až v březnu, kdy dostaneme hlášení z různých míst okresu,“ zhodnotil tajemník územního svazu zahrádkářů v Táboře Stanislav Devera.
Lisovna ovoce ve Veselí nad Lužnicí, která slouží výhradně potřebám členům zahrádkářského svazu, zpracovala poslední mošt již začátkem listopadu.
„Moštovali jsme celý říjen a první sobotu v listopadu za tři koruny za kilogram, ale to už nebyl z řad zahrádkářů takový zájem. Jiné to je s nečleny, kteří chtějí moštovat i v průběhu celého listopadu. Bohužel u nás ale nemohou; posílám je buď do Soběslavi, Týna nad Vltavou nebo Českých Budějovic,“ řekla Božena Poláková z veselské moštárny.


Mošt jako koníček
Libor Filip z Chotovin, který převzal obecní moštárnu před třinácti lety, chápe moštování jako radost a své služby nabízí celé veřejnosti.
„Moštárnu mám teď doma na zahradě a celý říjen i listopad mám plno. Během víkendu se u mě vytřídá tak deset až patnáct lidí, a ze dvou třetin to jsou stálí zákazníci; zbytek například chalupáři z Prahy,“ upřesnil Filip, který zatím nechce dvoukorunovou sazbu za kilogram vylisovaných jablek nebo hrušek zvyšovat.
„Tato cena je deset či patnáct let stará, ale nemám odvahu ji zvýšit, přestože mám velkou spotřebu vody a také čištění s údržbou něco stojí. Mám to jako koníček. Moštování chápu spíše jako příjemnou společenskou událost, kdy si popovídám s lidmi,“ zhodnotil s tím, že ovoce si musí zákazníci sami omýt a poté odvézt odpad po lisování.
Podle Filipa záleží na druhu jablek. „Některá jsou více, jiná méně šťavnatá. Když vidím, že mají klientova jablka šťávy málo, cenu klidně snížím. Největší letošní zakázka byla šest set kilogramů jablek,“ dodal s tím, že letošní sezona byla naprůměrná.
Filip také přemýšlí o zcela nové moštárně. Myslí si však, že investice do stavby mnohonásobně převýší její zisk.
Manželé v důchodu, Blanka a Antonín Veselých z Chotovin, se mohou spolehnout sami na sebe. „Děda vyrobil amatérský lis na ovoce, který každý rok používáme. Čerstvý mošt pijeme syrový nebo ho uskladníme či zavaříme, aby byl pitný i v zimě,“ popsala Blanka Veselá.
Rada moštářů: vždy je lepší přírodní šťáva než kupovaná, s příměsí chemie a vody.