Nebezpečný je každý jez a každý stav hladiny vody, vzkazuje všem kolem vody vedoucí provozního střediska Veselí nad Lužnicí z Povodí Vltavy Jiří Švarc.
„Ti, co se pod jez dostanou, jsou hlavně odkázáni na pomoc zvenčí. Málokoho ve stresu napadne, že ten ‚vývar‘ musí podplavat,“ vysvětluje Švarc.

Alkohol a frajeřina

Hladiny řek brázdí nyní stovky lodí. Břehy jsou v obležení. Sezona je v plném proudu a stav vody ideální. Méně ideální je chování některých vodáků a dalších lidí u vody. Hlavně kombinace alkoholu a frajeřiny bývá smrtelná.

To sjedem, myslí si často vodáci nad jezem. To skočím nebo to přeplavu, zní často u vody. A za čas na místě stojí křížek nebo pomníček.

Hazardérům to nestačí. Hlavou jim zřejmě proběhne: Co by se mi mohlo stát? Znám to tu, plavat umím. Omyl.

Stačí okamžik, a všechno je jinak. O jejich život začnou bojovat ti kolem. Kamarádi, cizí lidé i profesionálové.

Všichni riskují své životy pro ten jejich. Ne vždy jsou zachránci úspěšní, a na březích tak pomníčky přibývají. Někdy i se jménem toho, kdo se snažil pomoci.

„Přitom by stačilo nepřeceňovat své síly,“ říká na adresu lehkomyslných hazardérů vyšetřovatel táborských hasičů Martin Petrák.

Jen za letošní léto jeho kolegové zasahovali už ve čtyřech případech. Na začátku července zachraňovali z vody pod jezem Čejnov u Soběslavi tři osoby. Pár dní na to tahali jednu osobu, která se převrhla s kánoií na jezu v Čekanicích. Minulý čtvrtek dorazili k jezu v obci Hamr v okamžiku, kdy tonoucí už byl na břehu díky pomoci ostatních.

V těch horším případech dorazí v okamžiku, kdy už jen hledají utonulého. Stejně jako nyní v červenci na Knížecím rybníku.

„Našich zásahů u vody je více než v předchozích letech za tak krátkou dobu,“ hodnotí četnost výjezdů Petrák.

Ušetřit výjezdu je hodlá parta studentů, kteří Lužnici sjíždějí coby piráti. „Lužnici jedeme poprvé a hlavně přenášíme. Stejně jako tady na Soukeníku. Určitě neriskujeme,“ řekla za piráty Kamila Čížková z Prahy.

V neprospěch hazardérů hovoří i čísla. „Za tento rok jsme do okresu Tábor vyjeli k tonoucímu šestkrát. Z toho dvakrát nebylo z naší strany již pomoci a jednou jsme zresuscitovaného pacienta předali na ARO. Zbylí tři pacienti byli jen podchlazeni,“ sdělil ředitel ZZS Jčk Marek Slabý.

PRVNÍ POMOC
a/ dýchá – uložit na bok nebo do stabilizované polohy a volat 155;
b/ nedýchá – IHNED VOLAT 155, pak uložit na záda, zahájit nepřímou srdeční masáž a dávat umělé vdechy; NEVYLÉVAT VODU – nejde to, zdržuje to, je to zbytečné.
V případě poruchy hybnosti či rány na hlavě – nepřenášet.

Pavlína Macelová