Letos historická část programu Táborských setkání získá novou podobu. Poprvé za dobu jejich sedmadvacetileté existence nebude oblíbený páteční průvod zajišťovat Housův mlýn, ale nový subjekt. Choreografie obou průvodů a tržiště na Tržním náměstí se ujmou plzeňští Rytíři Koruny české. Spolu se Sdružením Housova mlýna se stali výherci výběrového řízení té části programu, kterou až dosud, kromě středověkého tržiště, město nabízelo jako jeden balík.

PODAJÍ SI RUCE?
Housův mlýn vyhrál rytířský turnaj v Tismenickém údolí a ceremoniál na Žižkově náměstí. Právě na Žižkově náměstí si v pátek večer může táborský Jan Žižka podat ruku s dvojníkem z Plzně. Petr Nůsek, spoluzakladatel festivalu a autor dosavadní husitské podoby historické části festivalu totiž nepředpokládá, že by si Žižku na ceremoniál od konkurence půjčil. „Z logických důvodů upřednostníme v našem ceremoniálu herce, se kterým máme zkušenosti,“ vysvětluje Petr Nůsek. Ve výběrovém řízení se Sdružení ucházelo o všechny historické části programu.
„Zatím přesně nevíme, ale teď to vypadá tak, že v průvodu pojede jeden Žižka a druhý bude v ceremoniálu,“ dodává.

CHTĚJÍ FESTIVAL OŽIVIT
Zda toto dělení přinese festivalu oživení, o kterém hovoří místostarostka pro kulturu Kateřina Bláhová, nedokáže v současné chvíli posoudit.Navíc připustil, že ačkoli ceremoniál již vyhrál, stále není rozhodnutý, že ho nakonec i zrealizuje. Rozmělnění programu mezi další subjekt totiž nepovažuje za šťastné.Teď si podle svých slov mapuje situaci i protihráče.

„Rozhodnutí rady respektujeme. Rozdělení zakázky se pochopitelně může dotknout jak kvality, tak bezpečnosti akce, a to jak v dobrém smyslu, tak ve špatném. Bude-li město vyžadovat od našich kolegů stejné podmínky, které chtělo po léta od Housova mlýna a jeho partnerů, profesionálně v tom nevidím problém,“ říká Petr Nůsek a otevřeně dodává, že šetření peněz na historických aktivitách považuje za nesprávné. „Na druhou stranu je nutno vedení města pochválit, že se rozhodlo zachovat tradici každoročně konaného husitského festivalu a podporuje vznik týmu, který bude mít na starosti dramaturgii akce s několikaletým výhledem do budoucna,“ oceňuje.

ŠANCE I PRO JINÉ
Vedení města si od rozdělení zakázky slibuje větší rozmanitost scénáře. Pro výsledek řízení hlasovali všichni radní a jak dodala místostarostka Kateřina Bláhová, dali tak šanci i menším zájemcům. Na průvodech díky plzeňským rytířům město ušetří 250 tisíc, což je ve srovnání s nabídkou Housova mlýna poloviční suma. Celou vyhranou zakázku se pak rytíři zavazují zvládnout za 298 tisíc. Přitom by páteční průvod neměl tratit na atraktivnosti. „Přesně jsme v zadání nastavili, kolik účastníků v kostýmu i koní musí v průvodu jít,“ ujišťuje Kateřina Bláhová s tím, že kromě ceny byla kritériem hodnocení i bezpečnost svěřené akce. Zároveň chtějí uhlídat koordinaci mezi jednotlivými aktéry, aby program nepůsobil nesourodě a roztříštěně.

Podle starosty Jiřího Fišera měli na zřeteli ale i budoucnost setkání. „Je to i otázkou jejich dalších dobrých referencí. Dělat šprajcy není dobře ani pro toho, kdo tu chce v budoucnosti působit. V minulosti jsme byli vždycky kritizováni za to, že sice děláme výběrové řízení, ale na jednu velkou zakázku. Tak jsme vyhověli poptávce a uvidíme. Ano, jistá rizika existují,“ připouští starosta.