Čtyřdenní festival Léto nad Jordánem 2008 spojený s přehlídkou ohňostrojů nadchnul nejen Táboráky. Kromě bohatého kulturního programu například hasiči představili stříkačku, která se účastnila hašení Národního divadla v roce 1881. Jízda veteránů zase odhalila starou Pragovku, která v roce 1968 projela Evropu.
Starostka Tábora Hana Randová festival s mnoha tisíci návštěvníky vřele pochválila. „Když jsme Léto nad Jordánem připravovali, měli jsme trochu obavy, aby představené produkty a akce lidi vůbec oslovily. Obavy byly zbytečné, protože lidi byli fantastičtí. Pro mě byl největším zážitkem doslova natřískané okolí Jordánu nejen během ohňostrojů,“ konstatovala starostka s tím, že lidem posílá velké poděkování za jejich kulturní a vstřícné chování.
Přehlídka ohňostrojů pod názvem Vulkán 2008 se v Táboře představila poprvé. Ve čtvrtek mohli diváci zhlédnout zahajovací ohňostroj s názvem „Magický kalich“, v sobotu zase „Duhovou rapsodii“. „Viděla jsem oba ohňostroje a byly úžasné. Ohňostroj je ohňostroj, ale ohňostroj, který byl vystřelován podle rytmu různorodé hudby, to je paráda. Nikdy jsem nic takového neviděla,“ zhodnotila Jana Rybová ze Sezimova Ústí. Sobotní „Duhovou rapsodii“ mohou diváci zhlédnout pouze na třech místech světa, v Brně, Táboře a francouzském Cannes.
V sobotu dopoledne se táborské centrum ponořilo do dávných dob. Městem projížděl kostýmovaný průvod, jehož součástí byla přehlídka hasičských sborů Táborska a jižních Čech a jejich historické techniky, výzbroje a výstroje. Asi největší raritou byla parní stříkačka dobrovolných hasičů z Klatov, která se zúčastnila hašení Národního divadla v roce 1881. „V roce 1892 ji sbor koupil za 3 200 zlatých a my ji máme od roku 2000 plně v provozu. Již stačila vyhrát pět světových rekordů v dálkové přepravě vody,“ představil chloubu klatovského sboru jeho velitel Pavel Lajpold. Stříkačka tažená koňmi, vyrobená v Praze na Smíchově firmou Smekal, byla schopna hašení již deset minut od zatopení pod kotlem.
Hasičskou techniku, kde dobrovolníci z Kamenice nad Lipou představili například automobilovou stříkačku Walter–Lord z roku 1935, ocenili především návštěvníci mužského pohlaví. „Nejvíce se mi líbily historické stříkačky tažené koňmi a staré hasičské uniformy. Překvapily mě bílé uniformy, které jsou zřejmě nejstarší,“ usuzoval Jan Heřman ze Střezimíře, který přijel s celou rodinou. „Děti chodí do táborské školy a přinesly letáčky propagující tento festival. To jsme si nemohli nechat ujít, všechno je moc krásné,“ sdělila Honzova maminka Ilona Heřmanová.
Veterány, kteří byli součástí historického průvodu, se později přesunuly na nádvoří hotelu Dvořák, kde se čas vrátil o století zpět. Zde se proháněli cyklisté na starých strojích v dobovém oblečení, návštěvníci si mohli prohlédnout legendární motocykl Indian nebo automobil Praga Piccola z roku 1930.
„Automobil je dědictví po našem tatínkovi, který s ním mimo jiné za tři neděle najezdil 5 200 kilometrů po Evropě. Před vpádem ruských vojsk, kdy byly hranice nejvolnější, se v roce 1968 vydal najít hrob svého kamaráda z Milevska. Ten sloužil jako letec britského RAF, byl sestřelen nad kanálem La Manche, a moře ho vyplavilo ve francouzském St. Brieux. Hrob našel a 21. srpna 1968, tedy vpád armád Varšavské smlouvy, prožil ve švýcarském Bernu,“ oprášili tatínkovy zážitky Ivan a Jaroslav Černí z Tábora.
A vzkaz od sponzorů – „pokud bude mít Tábor zájem o další ročník, s námi můžete počítat.