Zhruba tři roky má lenorský zámeček nové majitele. Jsou jimi manželé Věra a Miroslav Patočkovi. Oba, ač Češi, žili roky v Německu. Hned po změně poměrů ale Miroslav Patočka začal v Česku podnikat a jejich celá rodina se „jednou nohou“ částečně vrátila do Česka a celá rodina žila pohromadě.

Před několika lety si pak koupili pozemky na jihu Čech a chtěli si vybudovat rodinné sídlo. Z toho nakonec sešlo. Ke koupi lenorského zámečku, rodinného sídla rodiny majitelů skláren Kralikových došlo podle pana Miroslava vlastně náhodou. Inzerát na prodej lenorského zámečku našel pan Miroslav na internetu a oběma se dům okamžitě zalíbil. „Jeli jsme se sem podívat řekli jsme si, že je lokalita mnohem lepší, než kterou jsme si původně vybrali. Zámeček má ducha, historii, kolem je krásná příroda a na hranice s Německem to je kousek,“ vysvětluje Miroslav Patočka.

Když manželé před třemi lety objekt koupili, byl neobyvatelný. Na víkendový pobyt si uzpůsobili několik místností v bývalé hospodářské budově a pustili se do rekonstrukce. Části domu, kde dřív žila rodina Kralikových a kde dnes Patočkovi bydlí, byly místnosti zdevastované, ze stropů trčely trámy. „Kdybychom nezačali okamžitě opravovat, spadla by i střecha,“ ujišťuje pan Miroslav a dodává, že se vše podařilo zachránit a slyšet je už zase zámecký zvon. „Zvoní v poledne a v sedm večer,“ dodává. Jedno patro budovy má rodina opravené kompletně. V současné chvíli se soustředí na přízemí a půdní prostory rodinného sídla.

Velkou péči paní Věra věnuje zahradě. Ve svahu pod zámečkem nechala vysázet růže Dräger, které odolají šumavskému nevlídnému počasí. „Je jich sedm set dvacet a na jejich sázení pracovalo týden několik lidí,“ popisuje Miroslav Patočka a ukazuje, že pod růžemi v těchto dnech Patočkovi sázejí na tisíc levandulí.

Stranou ale nezůstává ani hospodářský objekt. V jeho přízemí manželé Patočkovi chystají ještě letos otevřít cukrárnu, v prvním patře restauraci a v horních patrech pak hotel. „Šíření covid-19 nás při opravách trochu zbrzdilo, ale rozhodně nezastavilo,“ říkají Patočkovi. Velké plány mají také se zahradou. Časem by tam chtěli pořádat zahradní slavnosti, oslavy nebo svatby, kulturní akce pro veřejnost plánují v hlavně v kavárně, restauraci a v omezeném počtu lidí také v zámeckých zahradách. „Za zavřené dveře zámeckého areálu nejprve pozveme obyvatele Lenory. Už jsme jednou den otevřených dveří uskutečnili, aby lidé věděli, že pracujeme na záchraně objektu myslíme to s ním vážně,“ uzavírají Patočkovi.