Lékárnice Hana Kropáčková z Dr. Max v českobudějovickém Globusu zmínila, že schází především antibiotické kapky, situace je stejná téměř všude. „Pediatři s tím už předem počítají, snažíme se je předem informovat a oni pak píšou rodičům jiná léčiva, která na skladě máme,“ vysvětlila.

Čekat na antibiotika podle ní totiž týden nelze. „Léků, které jsou ve výpadku, je celá řada,“ upozornila Kropáčková s tím, že v období viróz se těžko shání i Dithiaden na suchý dráždivý kašel.

Chybí sirupy i kapky

Nedostatek se týká například antibiotických kapek do nosu Pamycom, antibiotického sirupu Amoksiklav na bakteriální infekce, či Klacid sirupu pro nejmenší. Lékárnice se shodují, že tyto přípravky chybí v distribuci, a tak je nemají ani, kde objednat.

Podle serveru Vitalia.cz má výpadek trvat až do konce října. Počty malých pacientů s akutními respiračními infekcemi jsou letos vysoké, infekce přišly o dva týdny dříve. V některých lékárnách chybí zmiňované léky zcela, jinde se zásoby rychle tenčí. Problém je zřejmě na straně výrobců. „Může být nedostatek surovin a nestačí to vyrábět,“ shodují se v lékárnách.

Nedostatek je všude

Stejně na tom je i lékárna v táborském nemocnici. Jak uvedla lékárnice Adriana Vaňková, s nedostatkem léků pro děti bojují všechny lékárny. „Myslím si, že jsme jedni z mála v Táboře, kteří něco dostáváme,“ popsala.

Uvedených léčiv je i zde málo a dostávají minimální příděl. „Máme zvýšení odběr, nemocnost u dětí v regionu totiž už několik dní stoupá,“ dodala Vaňková s tím, že vyšší poptávka se tak nestíhá pokrývat.

Ilustrační foto.
Ve školách na Hradecku se projevuje běžný podzim. Poloprázdné třídy ale nejsou

Na dračku jde podle ní i Sinupret, Nurofen, Augmentin sirup a další. „Už tak čtrnáct dnů nemáme vůbec antibiotické sirupové formy ani některé skupiny antibiotik, takže je to špatné a už se mi kvůli tomu ozývají i kolegové,“ komentovala pro server Vitalia.cz dětská lékařka Ilona Hülleová, která vede Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Objednávají léky bez předpisu online

Nedostatek léků se netýká jen antibiotik a jen přípravků na předpis. „Někde z prodeje vypadly i některé léky na vykašlávání a je toho více,“ upozornila pediatrička Hülleová. V části lékáren chybí také antihistaminika, jež se používají kromě alergií také při virózách a infekcích na zklidnění zduřelých sliznic. Mezi nejčastěji používané patří právě Dithiaden, nebo Aerius.

Rodiče se tak uchylují k objednávání léků, které nejsou k sehnání na pobočkách přes online shopy, tam však tyto výrobky také pomalu mizí.