Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékárnu každý musí mít v dosahu do 35 kilometrů od bydliště

Jižní Čechy - Deník zjistil, že v kraji funguje 156 apatyk. Nejhustší síť má Českobudějovicko se 42 lékárny. Táborsko jich má 23 a dvě výdejny léků. 

9.2.2016
SDÍLEJ:

Lékárna. Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Sýbek

Českobudějovicko problém nedostupnosti lékáren netrápí, minimálně jedna lékárna je v každém městě kromě Rudolfova. Ten je ale v dosahu sítě budějovické MHD. České Budějovice mají hned 37 lékáren. Přesto jsou na území Jihočeského kraje městečka a obce, kde ordinují lékaři, ale lékárna na stejném místě není. Příkladem může být šumavská Horní Planá. Tam na přelomu roku změnila provozovatelka lékárny svůj obchod na přírodní apatyku. „V současnosti hledá město Horní Planá prostor pro výdejnu léků, která má omezenou provozní dobu a je ekonomičtější," řekl vedoucí lékárník z lékárny českokrumlovské nemocnice Jaroslav Prokopius. Tato lékárna provozuje výdejny na poliklinice v Kaplici a ve Frymburku a měla by mít na starosti i Horní Planou.

Stejná praxe je i ve Frymburku, kde podporuje městys provoz výdejny roční dotací 110 000 korun. Loni řešili problém s lékárnou v Deštné u J. Hradce. 
„V lednu jsme se dohodli na ukončení nájmu z důvodu žádosti o zahájení insolventního řízení na provozovatelskou společnost," uvedl starosta David Šašek. Do září se nedařilo nového provozovatele sehnat. Od října v Deštné funguje výdejna léků. Město podalo žádost o dotaci na podporu služeb na venkově – na úhradu elektřiny.

Problémy s výdejem léků měli  v minulosti ve Stráži nad Nežárkou, když se změnil zákon o léčivech a lékař nemohl léky pacientům vydávat v ordinaci. Nyní i zde funguje výdejna. „Je ve stejném domě jako ordinace, pacienti to nemají daleko. Byl bych nerad, kdyby se výdejna zrušila," uvedl lékař Jaroslav Reich. Dřív museli pacienti pro léky jezdit do Jindřichova Hradce nebo do Třeboně. Ve Zdíkově a ve Vimperku si vyzvedávají léky Kvildští. „Tam jezdí k lékaři a zároveň si vyzvednou i léky na předpis. Jednou týdně mají tuto možnost i přímo v obci. Zůstala nám volná ordinace po obvodním lékaři, kterou půjčujeme lékárně z Vimperku. Ta má otevřeno v sobotu od 9 do 11 hodin a místní nebo turisté si zde kupují volně prodejné léky. V případě, že potřebují léky na předpis, obvykle se domluví s lékárnou, a ta jim je přiveze," uvedl starosta Kvildy Václav Vostradovský. Na službu si lidé rychle zvykli.

O záchranu lékárny loni bojovala Mladá Vožice na Táborsku. 
„V červnu jsme přišli o lékárnu. Tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví řekla, že ministerstvo postupovalo standardně a nic se nestalo. Pouze pět tisíc lidí nemělo lékárnu. Stáli jsme před úkolem, jak lékárenskou péči řešit. Nejdříve jsme zřídili dovážkovou službu a během měsíce se podařilo otevřít novou lékárnu, která je v objektu města na místě bývalé Jednoty na Husově náměstí. Lékárna funguje od 10. července a máme jen ty nejlepší ohlasy. Provozuje ji pobočka nemocniční lékárny v Táboře a její služby jsou na vynikající úrovni. Tato akce, přestože byla nenadálá a museli jsme ji operativně řešit a stála nás více než milion korun, se povedla. Jsem rád, že jsme lékárenskou péči dokázali zachránit pro více než pět tisíc lidí ze spádových obcí, možná i proti vůli státních orgánů," připomíná starosta Jaroslav Větrovský. 

Česká lékárnická komora (ČLK) potvrdila, že existence lékárny na malém městě státem garantovaná není. „Lze doporučit městským a krajským úřadům, aby podporovaly stávající lékárny v malých obcích, nebo tam, kde lékárna není, iniciovaly vznik tzv. odloučeného oddělení výdeje léčiv navázáním spolupráce s blízkou lékárnou a vytvořením podmínek pro zajištění plnohodnotné lékárenské péče pro své občany. Jsem velmi ráda, že se to v některých případech daří," uvedla mluvčí ČLK Michaela Bažantová.

Pro lékárnu pláčou Chotoviny i Jistebnice

Na každých pětatřiceti kilometrech by měla stát jedna lékárna. Táborsko jich například nabízí hned třiadvacet (a dvě výdejny), z nichž jedenáct funguje pro pětatřicetitisícový Tábor. To má bohužel negativní dopad na některé z okolních měst i vesnic na Táborsku, jejichž lékárny nedokáží těm v okresním městě konkurovat a o malou apatyku je malý zájem a zaniká.

Jako například ta v Jistebnici, která skočila už v roce 2011. „Lékárnu jsme tu měli dlouho, asi jedenáct nebo dvanáct let. Jenže měla strašně malý odbyt, navíc to nebyla ta klasická lékárna, protože se tu nevydávaly léky na recept, jen se tu prodávaly ty volně přístupné. Z toho se nebyla lékárna schopna uživit," říká starosta Vladimír Mašek o výdejně léčiv, která dlouhá léta stála na náměstí ve zdravotním středisku.
Dřívější praxe, kdy nemocným vydávali medikamenty sami lékaři, byla podle něj lepší. „Ta praxe se teď ale změnila a lidé jezdívají do Tábora, kde je vysoká koncentrace lékáren," říká.

Aby tedy město mohlo držet statut města, lékárnu mít nemusí. V lékárenství se podniká jako v čemkoli jiném a podle Vladimíra Maška je špatně, že se v současné době řídíme pouze nabídkou trhu, nikoli poptávkou občanů. Jistebnickým totiž tato péče dozajista chybí. „Moje babička je z Božejovic a kdyby lékárna v Jistebnici byla, hrozně by jí to pomohlo. Vozíme ji totiž pro léky do Tábora, protože tam sama už nedojede. Do Jistebnice by se ale dopravila sama, je to kousek, navíc tam má i kamarádky," říká za babičku vnučka Petra Hořejší.

I další spádové obce, kterých má Jistebnice nespočet, by podle ní apatyku uvítaly. „Přece jenom Jistebnice má školu, dokonce i lékaře, tak mi vážně přijde zcestné, že pro léky musí lidé dojíždět až do Tábora. Kdyby v Jistebnici doktor nebyl, tak to pochopím, ale takhle by vážně nebylo od věci lékárnu ve městě mít. V horečkách se člověku vážně nechce jet pro léky třicet kilometrů," dodává Petra Hořejší.

Lékárna schází

I Jiří Maňák, podnikatel z Jistebnice, dává Petře Hořejší za pravdu. „Já sice podnikám v Táboře, takže jsem tam téměř obden a léky si bez problému koupím, ale v Jistebnici žije i spoustu starších, už nepohyblivých lidí, kteří si autem nikam nedojedou. Na to, že je Jistebnice už docela velké město, tak tu lékárna podle mého neskutečně chybí. O tom jsem přesvědčený," míní.

Podobná situace trápí nyní čerstvě i Chotovinské. Lékárna jim v obci fungovala ještě do loňského léta. „Paní majitelka u nás ale neměla dostatečný odběr. Chodilo k ní málo lidí, protože podle mého většina lidí stejně pracuje v Táboře, tak si tam léky obstarají," říká Zdeněk Turek, starosta Chotovin.
Léky podle něj lidé nakupují v Táboře i kvůli ceně. „Řekl bych, že hlavně starší lidé také dost čtou letáky a orientují se podle ceny. Možná i proto je pro nás Tábor takovou konkurencí – je to tam asi i levnější," míní Zdeněk Turek.

Přestože v Chotovinách nyní funguje provizorní výdejna léčiv, starosta je ze současného stavu zdravotnictví v obci nešťastný. „Ta situace pořád trvá a já nemám šanci k nám nikoho dostat. Určitě bych ale do budoucna chtěl v obci tuto službu mít, pokud to bude reálné, protože bez ní jde obec sešupem dolů. Nemáme už ani dětskou lékařku a teď ani lékárnu," mrzí starostu.

Druhou výdejnu léků v okrese provozuje Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech. Právě pacienti nemocnice výdejnu nejvíce využívají. „Máme opravdu specifický sortiment pro zdejší pacienty, ale odebírají od nás i místní lidé, kteří si už zvykli, že tu lékárna je. Pokud se stane, že nemáme lék, který lidé chtějí, tak jej můžeme klasicky objednat," vysvětluje lékárnice Dana Valášková.

Autor: Redakce

9.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Vávra a jeho dýně, která vážila 66,4 kilogramu.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Narodili se na Táborsku

Tábor - Přinášíme přehled miminek, která se narodila v táborské porodnici v době od 9. do 15. října.

Pro voličský průkaz už jen do 16 hodin

Tábor/ANKETA/ - Všechny obecní úřady, které disponují seznamy voličů, vám vydají voličský průkaz pro případ, že chcete volit mimo své trvalé bydliště.

Představujeme prvňáčky ze základních škol v Soběslavi

Táborsko - Každý týden vám představíme nové prvňáčky ze základních škol na Táborsku.

Lékárny a praktičtí lékaři ve středu stávkují

Táborsko /ANKETA/ - Do středeční stávky se na Táborsku chystá zapojit až 90 procent praktických lékařů. Vadí jim povinnost vydávat elektronické recepty, jež označují za nedopracovaný paskvil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení