Opět se vyplácí onemocnět. Od včerejška se stát vrátil k vyplácení nemocenské za první tři dny stonání ve výši 60 procent platu. Od září ale částka klesne na 25 procent. Zaplní se opět čekárny u lékařů? Změn, které se dotknou každého, je ale od července hned několik.
Podle praktického lékaře Tomáše Motičky z Opařan vyprázdnil čekárny regulační poplatek. „Mnoho lidí zvažuje, zda vůbec k lékaři musí. Dramatické zvýšení pacientů ani teď nečekám,“ řekl lékař, který uvítá změnu, jež začne platit od ledna 2009. V prvních 14 dnech nemoci bude nemocenskou vyplácet už jen zaměstnavatel a první tři dny bude každý doma zadarmo.
„Role zaměstnavatele ve vyplácení nemocenské by se měla rozhodně zvýšit. Sám tak získá přehled o tom, kdo a jak dlouho marodí a zda nemocenské zneužívá či nikoliv,“ soudí Motička a zdůrazňuje, že stát by měl docílit stavu, kdy se pracovat vyplatí.
„Třeba jako je to ve Francii. Člověk může pobírat podporu a přežívat, ale ten, kdo jde pracovat, si vydělá troj až čtyřnásobek podpory. Pak si každý rozmyslí, jestli pracovat či nikoliv. U nás je to spíše naopak,“ dodal lékař. Podle něj by měl stát přejít k osvědčenému systému (například francouzskému) a nehledat svou „českou“ cestu.
Doktoru Motičkovi ale oponuje předsedkyně představenstva výrobního družstva invalidů Dita, Eva Samcová. „Já to cítím jako krutou nevýhodu. Nebudu přece obcházet nemocné a zpochybňovat názor lékaře, který vystavil neschopenku,“ řekla s tím, že Dita má vysokou nemocnost.


S nemocenskou včera vstoupila v platnost i vyhláška, která řidičům na některých úsecích nařídí užití zimních pneumatik. S vyhláškou vznikla i nová dopravní značka – modrá kulatá značka s emblémem sněhové vločky. Kde na Táborsku úřady novou značku rozmístí, se zatím neví. „Reagujeme na podněty, které získáme od obcí, policie, správců komunikací a podobně. Ale podle mého citu předpokládám, že nové značky by mohly vyrůst například na Jistebnicku,“ vysvětlil Vladimír Kofroň za odbor dopravy v Táboře. Jihočeský kraj, který spravuje silnice první třídy, zase počká na podněty Ředitelství silnic a dálnic ČR.
Další červencová změna se týká nových domů a bytů, které od 1. července 2008 schválí stavební úřad. Povinně musí být vybaveny hasicími přístroji a požárním hlásičem. „Aspoň jeden hasicí přístroj by v domě měl být a hlásič je důležitý především v noci, kdy obyvatelé domu spí. Ve skandinávských zemích taková vyhláška platí desítky let a snížila počet úmrtí při požárech domácností,“ podotkl za táborské hasiče Martin Petrák. Hlásič je k dostání asi od 500, hasicí přístroj zhruba od 1100 korun.
Změnil se také provozovatel železnice. Místo Českých drah se jím stal státní podnik Správa železniční dopravní cesty.