Složitému obcházení či zdlouhavému objíždění přes zastávku U Soudku na sídlišti Nad Lužnicí uzavřené lávky ke hřbitovu je konec. Ovšem pouze dočasně. Na svou opravu ještě čeká.

„Naším požadavkem bylo, aby lávka byla dočasně zprovozněna od dubna. To se stalo, byť problém není odstraněný, jeho řešení je odložené, protože nebylo možné opravu tak rychle zajistit,“ potvrdil místostarosta Martin Jirovský.

Lávku v únoru uzavřel havarijní technický stav. Chodcům, kteří ji využívali k cestě na hřbitov, tak hrozilo nebezpečí. Odborník, který kontrolu dělal, upozornil na několik závad. Nejvíce alarmující bylo oslabené zábradlí pro chodce, ale také drolící se beton, který mohl padat na auta.
Přestože potřebné opravy, kdy se má kompletně vyměnit svršek lávky, se dočká zřejmě až příští rok, mohou ji chodci používat bez obav.
„Lávka je i tak nyní bezpečná,“ říká Jirovský.

Dílčí opravy dostaly za úkol technické služby.
„Byly doplněny urezlé sloupky v zábradlí a nainstalováno pletivo, které brání používání zábradlí, tedy aby se o něj lidé neopírali,“ uvedla vedoucí odboru dopravy Štěpánka Voráčková.

Také uvolněné části betonu byly odstraněny, aby nepadaly na vozovku.
Finančně nejnáročnější má být odstranění trhlin v konstrukci mostu, a odborný zásah vyžadují i betonové sloupy pro ukotvení.
Jak Deníku v únoru řekl statik Josef Pejchal, který kontrolu zajišťoval, má lávka i problém s odvodněním. Opravu lávky vidí na jednu stavební sezonu, tedy maximálně do půl roku.

Prozatím však není vyhotovena ani dokumentace k opravě. Ta by městskou kasu měla přijít zhruba na 250 tisíc korun a samotná rekonstrukce dle současného odhadu do pěti milionů.
Chodcům lávka slouží od začátku 80. let, kdy se překlenula nad silnicí nového táborského obchvatu. Ze zákona je každý rok zkoumán její technický stav.