Už od pohledu sváděl k nakousnutí, jenže kdo by chutě neudržel na uzdě, skončil by s pusou plnou kartonu a polystyrenu. Řeč je o dortech, které tvořili mladí aranžéři při 20. ročníku soutěže Soběslavská růže.

V kulturním domě se potkalo osm škol z celé republiky. Každou zastupovali tři soutěžící, kteří se svým umem a kreativitou snažili přesvědčit odbornou porotu, že právě jejich dílo je to nejzdařilejší. Nechyběl ani zástupce z Táborska. Svým citem pro estetično a provedením oslnily studentky ze soběslavské střední školy řemeslné.

„Každý rok vymyslíme pro studenty jiné téma, a protože letošní ročník je jubilejní, dívky k dvacátým narozeninám zdobily dort řezanými květinami, vázaly kulatou kytici a tvořily panel, neboli narozeninovou fantazii s dárky," upřesnila za pořadatele, střední školu řemeslnou, Gabriela Sokolová. Doplnila, že květiny si školy zajišťují samy. „Pořádání soutěže je finančně náročné. Jen za květiny dáte deset tisíc korun."

Na soutěž se musely studentky poctivě připravit. Že čas věnovaly úkolům s velkou rozvahou, bylo znát na výsledcích. Soběslavská trojice se může pochlubit nejvyššími příčkami ve všech disciplínách. „Na dort jsme měly hodinu. Vytvořily jsme si makety a s přípravami nám pomáhala paní učitelka. Korpus jsem udělala z kartonů a polepila ho zrníčky kávy. To jsem doplnila lístky ornitogala a karafiátů a využila různých ornamentů. Vše bylo hodně pracné," míní Barbora Malenická z třetího ročníku, která za dort získala první místo.

Na příčku za ní se probojovala prvačka Michaela Krásná: „Dort je třípatrový a korpus z polystyrenu. V mezerách je oasis, aranžérská hmota, do níž jsem vpichovala různé květiny: růže, karafiáty, chryzantémy, santinky…," popsala s tím, že obor aranžování si vybrala z důvodu, že ráda pracuje s květinami. Ve vazbě kytice byla první.

Korpus z polystyrenu zvolila i druhačka Kristýna Mašková, která se umístila s dortem jako třetí a v dekorování panelu první: „Polystyren jsem obalila gutaperčovou páskou. Dort je dvoupatrový a na něj jsem párátky napíchala květiny," nastínila svůj postup.

Najdou uplatnění

Studentky si chválily pomoc jejich učitelky Jitky Tůmové, se kterou se přípravám na soutěž věnovaly: „Uděláme různé návrhy a nákresy, vše zkonzultujeme a začneme pracovat a ladit detaily. Na poslední úkol, panel, jsme měly třeba sedm návrhů. Soutěží se intenzivně zabýváme asi čtrnáct dní předem. Většina škol na soutěži jsou zahradnické a žáci vyrábí různé vazby na Dušičky, takže příprava na Soběslavskou růži začíná po Památce zesnulých," podotkla Jitka Tůmová s tím, že do soutěže vybrala nejlepší studenky. Ty se o svoji budoucnost obávat nemusí.

„Vím, že děvčata, která jsou šikovná, se po škole aranžováním živí. Veskrze najdou uplatnění," dodala. Jitka Tůmová nechyběla ani u prvního ročníku Soběslavské růže. Za dvě desetiletí doznaly největších změn používané materiály. „Dříve byli studenti taky šikovní, jen měli svázané ruce materiály. Takový výběr květin a všeho nebýval. Vazby jsou teď odvážnější. Například je nyní v módě přidávat do nich vlněné doplňky."

Všechny aranžérské počiny můžete obdivovat dnes od 8 do 15 hodin v Kulturním domě v Soběslavi.