Soběslavské náměstí patřilo o víkendu 18. a 19. července milovníkům dechovky. Už patnáctý ročník Kubešovy Soběslavi přilákal i přes nepřízeň počasí tisíce lidí, pro které hrály bezmála čtyři stovky účinkujících.

„V sobotu přišlo 1280 lidí, což je sice o polovinu méně než loni, ale vzhledem k počasí je to velký úspěch a pro nás pořadatele obrovská vzpruha,“ uvedl ředitel soběslavského kulturního domu Petr Valeš.

Nedělní finále si však může opět na svůj vrub připsat plné náměstí.

„V sobotu jsme to kvůli dešti vzdali, ale dnes tu snad zůstaneme až do večera. Moc se nám líbila Náladička, která nezůstala jen u dechovek, ale hrála i písničky třeba ze Semaforu. Těšíme se na Veselku, protože její písničky dobře známe,“ řekla včera Naďa Slavíková ze Skalice.

Když se na pódiu ukázal nestor české dechové hudby Stanislav Procházka, diváci ho uvítali bouřlivým potleskem.

„Ahoj, kluci a holky,“ oplatil jim téměř devadesátiletý zpěvák, „ vůbec jste se nezměnili. Když se tak koukám na vaše úsměvy, někde vidím bílo, někde zlato a někde nic.“

K jeho životnímu jubileu, které oslaví letos v srpnu, dostal od zakladatele festivalu Ladislava Kubeše výběr jeho nejlepších písniček s názvem Nedělej nám starosti, stáří. Poté si s Babouky zazpíval Pod tou naší starou lípou.

„Jsme opravdu rádi, že jsme CD s jeho písničkami mohli v našem vydavatelství vydat. Jeho hlas mě provází od dětství,“ přiblížil Kubeš, který pro změnu brzy oslaví šedesátiny. „Narodili jsme se se Stanislavem Procházkou na den stejně. Já jen o třicet let později,“ prozradil.

Dárek, který pro něj přichystali jihočeští Babouci, ho překvapil a nesmírně potěšil.

Na pódiu od nich převzal otcův rukopis Jihočeské polky, kterou věnoval Baboukům 6. července 1952.

Na festivalu nemohl chybět ani Miloň Čepelka, který se kromě účinkování v Divadle Járy Cimrmana věnuje textování písní pro dechové kapely. Melodii na chilský valčík s jeho textem Na stokrát si v neděli zanotovalo celé soběslavské náměstí.

„Byla to první píseň, kterou jsem pro Veselku otextoval. Od té doby píšu pro její dvorní skladatele,“ řekl Deníku Miloň Čepelka. Lásku k dechovce u něj probudil právě Stanislav Procházka, který ho zaujal už jako malého kluka. Pro Veselku už otextoval desítky písní.

Součástí finále bylo i losování výherců soutěže ve znalosti českých písniček, kterou pro příznivce dechové hudby přichystal Táborský deník a Český rozhlas. Vylosovaní šťastlivci si mohou vyzvednout ceny v redakci.

Na festivalu letos vystoupilo 394 účinkujících z 19 kapel a jednoho dětského folklórního souboru. O diváky se staralo 52 lidí z realizačního týmu a turné po obcích se zastavilo na čtrnácti místech Soběslavska. Za deset let, po které se koná Kubešova Soběslav v režii kulturního domu, přivítala na náměstí už přes 40 tisíc diváků.

Výherci:

Vladimír Dočekal, Sezimovo Ústí
Vladimír Žákovský, Zvěrotice
Jana Čiháková, Košice
Jaroslava Kasandová, Soběslav
Jan Steinbauer, Tábor