Asi takto před osmi lety vznikla přímo v jeho vodě prázdninová zábava Suchou nohou na ostrov. Při plavání v rybníce napadla Miloslava Prince, který sice žije v Soběslavi, ale ve Lžíně má kořeny.

"Ten nápad jsme dostali s kamarádem, když jsme rybník přeplavávali. Řekli jsme si, že by nebyla špatná nějaká soutěž, a vznikla tato akce, kterou dnes navštěvuje až pět set lidí vlastně už z celé republiky. Dobře skončil už nultý ročník, tak pokračujeme a stále se taky zdokonalujeme," vysvětluje počátky Miloslav Princ.

Týden před startem mají co dělat, aby všechno stihli zorganizovat a postavit lávku přes hladinu. Nikdo ji sice suchou nohou nakonec nepřejde, protože o to se náležitě starají dva "záchranáři - lachtani". Jen ty úplně nejmenší závodníky trochu šetří a necákají jim pod nohy a do obličeje, čímž na kluzkém prknu ztrácejí rovnováhu. Odrostlejší již mají smůlu a na dospělých se přímo vyřádí. K pětileté Magdalence Bártů z Plzně se ale chovali šlechetně jako rytíři na břehu.

"Nebála jsem se, já umím plavat, ale jenom pod vodou. Myslím, že bych se neutopila a taky jsem si to už zkoušela," řekla statečně v cíli, do něhož se jí v sobotu podařilo dojít, nikoli doplavat.

Letošní ročník dostal nádech čtyř mušketýrů a zdolat rybník se pokusilo celkem 19 žen, 90 dětí a 28 mužů. Výtěžek z příspěvků a darů využijí místní hasiči, kteří ve vesnici pořádají nejen závod na rybníku.