Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ky-Mani Marley způsobil poprask

Tábor - Starostové Tábora a Ústí chtějí u pořadatele Mighty Sounds zajistit lidem větší klid

15.8.2013
SDÍLEJ:

Festival Mighty Sounds v TábořeFoto: David Peltán

Festival Mighty Sounds má dozvuky v kancelářích starostů Jiřího Fišera a Martina Doležala. Oba zaznamenali o něco více stížností na hluk než v předešlých letech.

Podle občanů se Čápův dvůr otřásal hlavně v noci na pondělí. „Ve tři hodiny ráno mi volal pán, že když nemůže spát on, nebudu ani já," ilustroval starosta Jiří Fišer stížnosti na jednom příkladu.

V diskuzi na webu Sezimova Ústí se ale našla i kladná reakce: „Bydlím v blízkém okruhu, ale nemůžu si na nějaké strašné decibely ztěžovat. Dunění je slyšet, ale s mírou. Myslím, že jednou za rok se to dá snésti," píše autor pod označením „nezval".

Dvacítka negativních reakcí

Negativních reakcí bylo kolem dvaceti, což podle velitele táborských strážníků Petra Svobody souviselo i s počasím. „Jak bylo horko, tak lidé měli víc otevřená okna a možná šlo i o výběr hudby, kdy v neděli byla výraznější."

Tomu by odpovídalo vystoupení Ky-Mani Marleyho, syna legendárního propagátora reggae Boba. Pořadatelé ho zařadili až na nedělní noc, čímž si většinu účastníků udrželi až do pondělí. „V našem zájmu je, aby nás lidé nevnímali negativně, proto se se starosty chceme sejít.

Hluk se vždy snažíme korigovat tím, že pódia míříme mimo obydlené oblasti a také lidem rozesíláme dopisy, v nichž je žádáme o toleranci," uvedla za pořadatele festivalu Markéta Štechová s tím, že každý rok od jednotlivců přijdou stížnosti i k nim, na druhou stranu dostali kladné reakce od lidí z okolí, kterým hluk kompenzují bezplatným vstupem na festival.

Měření decibelů na festivalu provedli pracovníci Zdravotního ústavu během první páteční noci. Měřili na dvou místech – směrem k Ústí a směrem k obytným domům.
Výsledek: nadlimitní hodnoty

Na volňásky podle Markéty Štechové letos zareagovalo poměrně hodně lidí, kteří pak musejí věrohodně doložit, že skutečně v inkriminovaných oblastech bydlí a mají tedy na vstupenku nárok.

Starosta Ústí Martin Doležal dodal, že se svým kolegou z Tábora se ale shodli, že organizátoři se v průběhu let snažili uspokojovat jejich požadavky. „Například o ubytování, hygieně na festivalu i co se týče dopravy."

Vrchní strážní Petr Svoboda pak festival zhodnotil z pohledu bezpečnosti samotných účastníků. „Z oblasti veřejného pořádku jsme nezaznamenali žádný problém, jen ten hluk. Festival byl dobře zabezpečený, hlídky byly na silnici i u železniční zastávky, dohled byl po celé trase až na plochu. Víme, že se na louce seskupili bezdomovci, ale ani s těmi jsme nemuseli nic řešit. Nezůstal ani velký nepořádek," hodnotil z pohledu táborské městské policie.

Na festivalu jste mohli jít i ke zpovědi

Hudební festival v centru Budapešti, který o víkendu po týdenním maratonu skončil, se s táborským Mighty Sounds nedá příliš srovnávat. Mladí by řekli, že je v podstatně vyšším levelu, neboli stupni.

Tento festival je ohromný, čtyřicetkrát větší než festival na letišti u Čápova dvora. Mega akce se zúčastnil náš kolega přes kulturu David Peltán, jenž se stal jedním z akreditovaných fotografů. O zážitky se teď s námi podělil.

CELEBRITY. Sziget festival hýřil zvučnými jmény hudební branže. Zahráli Blur, Nick Cave či David Guetta. David Peltán se v zázemí potkal s PSY, jehož Gangnam style dobývá diskotéky.

Jak je festival velký a na jaký druh hudby zaměřený?
Nezaměřuje se na určitý směr, festival Sziget je multikulturní a trvá celý týden. Letos se na něm vystřídalo téměř 400 tisíc lidí, což je ohromná masa lidí. Zázemí má přímo v centru Budapešti, na ostrově v Dunaji. Rozloha celého areálu je 76 hektarů, takže podstatně větší než je plocha na táborském letišti. Šlo navštívit 54 míst s různou produkcí od hudby, divadla, cirkusů, sportů až po workshopy nebo výstavy.
Bylo vedro, takže jak se pořadatel staral o návštěvníky?
Překvapilo nás, že nad prostorem před hlavním pódiem byly natažený hadice, z nichž neustále mžilo. Stojany se sprchami pak byly i podél všech hlavních cest a navíc nám zdarma rozdávali chlazenou vodu v pytlíkách. Při těch hlavních velkých koncertech ochranka podávala kelímky s vodou lidem z prvních řad a ti je posílali dál za sebe. To bylo super a určitě by to ocenili i návštěvníci táborského festivalu, jenže ten má smůlu na počasí. Takové vedro bylo málokdy. Stejně jako na Mighty Sound jezdily i tady cisterny s vodou a lidi kropili i prodejci ze stánků. Bylo dost záchodů, sprchy s teplou vodou, všechno v neskutečným designu, mezi stromy a stany svítilo 30 kilometrů osvětlení, ale zase to bylo ve stylu. Každá část ostrova měla svůj ráz, například na jihu svítily lampiony, na severu vánoční světýlka. To by ale na našem letišti moc nešlo, nemá potřebné stromy. A stanovat se mohlo všude, klidně za pódiem. Nedělají stanové městečko.

Náš táborský festival se pyšní nálepkou čistý. Může si ji osvojit i ten budapešťský, když je tam tolik lidí?
Letos na Mighty Sounds bylo skutečně obzvlášť čisto, k čemuž určitě přispěly zálohované kelímky na pivo. Vždycky se kelímky docela sbíraly, protože sběrači za to dostávali odměnu, ale zpoplatnění pomohlo ještě víc. V Budapešti nic takovýho nebylo. Lidi kelímky odhazovali, ale pořadatel měl spousty sběračů. Říká se, že se studenty uklízeli snad vězni. Nevím, jak to dělali, ale chodili v malých skupinkách, nebylo je moc vidět, ale hned ráno bylo čisto, jako kdyby žádný festival nebyl. Asi jsou pilnější.

Můžeš říct, jak tento obří festival v centru města občané Budapešti přijímají. Stěžují si?
To nemůžu moc hodnotit, protože jsem areál opustil jen párkrát. Ale pro místní lidi a dokonce i pro některé zahraniční návštěvníky je už dost drahý. Vstupenka na naše vyšla přes pět tisíc. Přesto přijdou i místní. Je ale pravda, že spousta z nich na festivalu nějak přímo pracuje. Zaměstnají neuvěřitelný počet brigádníků i specialistů. Například 400 zdravotníků, 110 mediků, kteří se pořád pohybují po areálu, nebo 1200 lidí na ochranu. Návštěvníci přijeli ze 69 zemí, účinkující z 52 a celkem festival zajišťovalo 7500 lidí.

Co tě hodně zaujalo?
Například, že z pneumatik nebo dřevěných palet udělali stylové sedačky, že všechno na festivalu mělo svůj design. Tím dali velký prostor výtvarníků, kteří pak v areálu měli svůj koutek a tvořili. Mě například tak nezaujaly hvězdné kapely, jako drobní umělci a maďarská hrdost na stát. A že tu fungovala i obřadní síň a psychologická poradna nebo zpověď u kněze.

Autor: Alena Šatrová

15.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Policisté zadrželi dealera pervitinu

Předvolební Deníku probíhala 19. října v Aviatice.
7

Začíná superdebata Deníku: politici už přijeli do sídla redakce

Kam zajít ve čtvrtek do kina

Táborsko - Ve čtvrtek promítají pouze v Táboře, Soběslavi a ve Veselí nad Lužnicí.

Prachatický hospic je hlavně o radosti

Prachatice - Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích není jen o smutku, bolesti a slzách. Dokazuje to nová kniha, kterou hospic vydal, s názvem Vinnetou se chce bratřit a další tajemství prachatického hospice.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení