"Příčina poruchy se zjišťuje. Kvůli havárii firma Bytes Tábor musela dočasně přerušit dodávku tepla a teplé vody do čp. 2228-29, 2258-61, 2215-16, 2245-47, 1957, 3072," uvedl na stránkách města mluvčí Dvořák. Dodal, že teplovod pochází z roku 1997 a nebyl předmětem aktuální konverze parovodů na horkovody.

Starosta města podle jeho slov neprodleně svolal krizový štáb. Město zřídilo pro úterní večer infolinku na telefonu číslo 776 312 410, od středy 14. prosince od 8 hodin lze volat na číslo krizového manažera 381 486 364.

"Kvůli havárii bylo nutné odstavit od tepla zhruba 130 bytových jednotek, tedy přibližně 400 obyvatel. Město Tábor si je vědomo současné studené fronty. V noci z úterý na středu byty ještě zásadně neprochladnou. Důležité je nevětrat. Město žádá veřejnost, které se havárie týká, pokud se situace od středy nezlepší, aby zvážila možnost přespávání u příbuzných či známých, případně použití domácích přímotopů. Jednotlivcům dokáže město nabídnout od středy po dohodě náhradní ubytování, například na ubytovně zimního stadionu nebo v hostelu Základní školy Bernarda Bolzana," doplnil Luboš Dvořák.

Místo úniku se zatím stále nedaří najít. "Pracuje se v oblasti Ústecké ulice, kde se takzvanou akustickou metodou snaží Bytes zjistit, kde je příčina havárie. Nehoda je atypická, nikde neutíká pára ani nevyvěrá voda. Nemáme žádný zjevný vizuální únik a hledání je tedy dost komplikované a pracné," vysvětlil mluvčí. 

"Jedná se o prudký svah nad Ústeckou ulicí v oblasti takzvané Pletárny, kde se trubky navíc natřikrát rozbočují. Jde o obtížně přístupný terén, což bude komplikovat práce," doplnil starosta Tábora Štěpán Pavlík.

Kolem středečního poledne by měly být u hasičů v Měšicích k dispozici přímotopy k zapůjčení.

"Dva přímotopy už nabízí zájemcům i městská knihovna, který vyzývá obyvatele postižených oblastí, aby se přišli do knihovny ohřát, přečíst si knížku či vypít kafe, a to i bez platné registrace a po libovolně dlouhou dobu " dodal Luboš Dvořák. Dva přímotopy už poskytla ZŠ Bernarda Bolzana, další čtyři nabízí organizátor ukrajinské pomoci Vasyl Yurkiv.

Lidé mají možnost se osprchovat a umýt, a to už dnes od 17 do 20 hodin na zimním stadionu, kde jim poradí v recepci.

Lidé z městských bytů mohou vstoupit do jednání se společností Bytes a zažádat o případnou kompenzaci nárůstu ceny za elektřinu, bude-li objektivně prokázána.

Jedním z postižených je i známý táborský fotograf David Peltán, který bydlí v Budějovické ulici. "Dopoledne jsem v bytě naměřil 15 stupňů, ale je to i díky tomu, že mám okna na jih. Sousedka, která je má na sever, se už ráno stěhovala k rodičům," uvedl. 

V Ústecké ulici došlo před zhruba dvěma týdny k havárii. Dva automobily zalila betonová směs z protrhlého bednění. Stalo se tak v rámci stavebních prací, kdy se současně se zateplováním městských bytů dělala i opěrná zeď.

"S velkou pravděpodobností to však nemá s nynější havárií na teplovodu žádnou souvislost. Alespoň to nepředpokládáme, opěrná zeď totiž nevede nad teplovodem," uvedl jednatel Bytesu Ondřej Semerák a dodal, že pracovníci na zjištění místa a příčiny závady stále usilovně pracují.

Ve středu odpoledne se Bytes pokusí natlakovat tepelnou soustavu tak, aby v postižených bytech byla teplota alespoň kolem 15 až 17 stupňů Celsia, ale teprve se ukáže, zda se to podaří.

V dnešní moderní době může být pro domácnost takový výpadek dodávky tepla velký problém, i když nějaké alternativy existují. Ale za bezproudí může být ta situace ještě svízelnější. A co vy, máte pro takové případy nějaký alternativní zdroj tepla? Hlasovat můžete v anketě pod článkem.