Až o čtvrtinu menší výnosy oproti loňskému roku mohou letos očekávat zemědělci. Odhaduje to ředitel táborské agrární komory Martin Habart, podle něhož se počasí na letošní úrodě určitě odrazí. „Počasí bylo dost špatné. V době, kdy plodiny nejvíc potřebovaly vláhu, bylo sucho, několik týdnů ani nekáplo,“ dodal Martin Habart s tím, že v některých oblastech nepršelo vůbec téměř dva měsíce.

„První seče na loukách už jsou v podstatě ztracené, tam nebude výnos žádný. Druhé seče by šlo ještě zachránit, ale byly by potřeba mnohem vydatnější a déletrvající srážky, než jsou ty z uplynulého týdne. Některé podniky už sečou obilí, aby mohly zajistit vůbec nějaké krmivo pro zvířata,“ uzavřel Martin Habart s tím, že problém nastal především u jařin a částečně i řepky.

ZEMĚDĚLSTVÍ
NA TÁBORSKU

V táborském okrese se hospodaří na zhruba 70 tisících hektarech.
Nejvíc se pěstují obiloviny: pšenice, žito a oves. Zastoupen je ale i hrách, jetel, kukuřice, mák či kmín.
Poměrně výrazně je zde zastoupena i živočišná výroba, například výroba mléka.

Jeho slova potvrzuje i Vladislav Hájíček z Agry Březnice a. s., která hospodaří na 2600 hektarech.

„Počasí se v našem podniku podepsalo hlavně na travních porostech. Na loukách v podstatě nic není, porosty jsou zestárlé a suché,“ uvedl s tím, že chovatelé už teď musejí řešit nedostatek píce tím, že obětují ozimy.

„Sice nemají téměř žádné živiny, ale dobytek krmení zkrátka potřebuje,“ dodal s tím, že sami takto museli posíct kolem třiceti hektarů žita. Především dojnice potřebují kvalitní krmivo. „Podobný problém přitom vyvstal i loni,“ uzavřel.

Zemědělské družstvo Pojbuky hospodaří na 2300 hektarech a je nejvýše položeným družstvem na Táborsku. Podle předsedy Františka Strnada se počasí na výnosech rozhodně podepíše. „Krmení bude výrazně méně, to víme už teď. Současné deště už to v žádném případě nezachrání. U ostatních plodin se teprve uvidí. Počasí tomu ale dosud příliš nepřálo. Nasazování kvítků a klásků už je také za námi,“ dodal. Za nutnou podmínku dobrých výnosů označil vlhko a chlad.

„Místo toho bylo celé jaro horko a sucho,“ povzdychl si. Propad ve výnosech předběžně odhaduje kolem dvaceti procent.