Jakmile se kalendář přiblíží k začátku jara, zahrádkáři berou útokem každou prodejnu se semínky, aby včas vyseli květiny. Kdo nemá zahrádku, chystá alespoň truhlíky. I do panelákového bytu se tak dostane kousek přírody.

Tábor květinovou výzdobu finančně podpoří letos již pátým rokem. Za nejhezčí dům, balkon nebo okno a předzahrádku si soutěžící vyslouží poukázku na zboží v hodnotě pěti tisíc korun. Za druhé místo v hodnotě tří tisíc a za třetí v hodnotě 1500 korun.
Především u předzahrádek však pozor. Čím víc zeleně ještě nutně nemusí znamenat lepší výsledek. Výzdoba by neměla překročit hranici decentnosti.
Především památkáři na ni dávají důraz, i když k samotné soutěži se nevyjadřují.

„Někdo si udělá hezký základ, který mu schválíme, ale pak k němu ne zrovna se vkusem přidává kytky a květináče, kam se dá. Když už je to neúnosné, zbytečně se pak dohadujeme, zda je to ještě hezké,“ říká Miloš Roháček z památkové péče. V její kompetenci je udržet lidovou tvořivost na uzdě.
„Měli by se nás i ptát, zda mohou mít na plůtku předzahrádky pověšený jídelní lístek. Jakmile totiž již cedule přesáhne plochu šesti desetin čtverečního metru, musíme se k tomu vyjadřovat,“ upozornil Roháček.

Tento týden se radní zabývali mimo jiné podobou pouličních reklamních poutačů. Při té příležitosti došlo i na předzahrádky.
„Dohodli jsme se, že se na nich na hlavní trase od nádraží až na náměstí nebudou smět používat světelné a pohyblivé reklamy,“ zmínil starosta Jiří Fišer. Jako příklad pak uvedl světelnou trubici, kterou použil provozovatel restaurace Škochův dům. Ta se ostatně nezdála ani památkářům, proto ji provozovatel Jiří Krejčí již odstranil.

Do květinové soutěže se zájemci mohou přihlásit do 11. července na odbor životního prostředí. Komise bude výzdobu hodnotit ve třech kategoriích: nejhezčí výzdoba domu (pozornost zaměří nejen na okna, ale i na celkovou úpravu před domem), nejhežčí předzahrádka restaurací a dále nejhezčí okno, balkon či lodžie. Tato kategorie se týká uživatelů bytů.

O vítězi rozhodne druhá polovina července, kdy se komise vydá do terénu.