Jak informoval mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák, z laboratorních výsledků, které provedli pracovníci Povodí Vltavy, se průhlednost vody v dolní a střední části nádrže se snížila na 0,8 metru.

"Důvodem je nárůst biomasy řas a sinic, který je nejvýraznější ve střední části nádrže. Množství hygienicky rizikových sinic odpovídá 3. stupni, tedy vodě o zhoršené kvalitě pro rekreaci koupáním. Přičemž stupeň 1 = žádný výskyt, stupeň 5 = masový výskyt. Na přítoku dosahuje průhlednost vody 0,6 metru. Jedná se o mírné zhoršení oproti stavu, který byl zaznamenán v první polovině srpna. Kumulace sinic v pobřežní zóně není v této části nádrže už tak výrazná," přiblížil Jan Potužák z Povodí Vltavy.

Doplnil, že v době odběru se teplota vody u hladiny pohybovala kolem 22 až 23 °C (mezi 9:00 – 10:30 hodin). Nádrž je výrazně teplotně a kyslíkově stratifikovaná (zvrstvená). "Teplota vody znatelně klesá od hloubky čtyř metrů. Zóna bezkyslíkaté vody se zhoršenou kvalitou se vyskytuje od hloubky šesti metrů. Množství přitékající vody je velmi nízké (30-40 l/s). Stejně jako v průběhu července neumožňuje kvalita vody u dna nádrže ani hydrologické podmínky v povodí odpouštění vody základovou výpustí," dodal.

Následující odběr vzorků vody z Jordánu se uskuteční 9. září.