Bez neustálého lamentování Petra Marka, předsedy okresního svazu kuželkářů, by moderní kuželkářská dráha v Sezimově Ústí hned tak nevznikla. Tak dlouho chodil žadonit na radnici, až povolila. Vlastně až nové vedení, protože bývalý starosta Beneš nechtěl o nových drahách ani slyšet.

„Jsou i horší kuželny, ale ta naše už byla proti všem regulím. Nikdo sem nechtěl na soutěže jezdit. Dokonce technická komise Kuželkářského svazu se nechala slyšet, že patří mezi nejhorší v kraji. Nakonec radnice svolila a hned jsme začali shánět firmy, které by dráhy postavily,“ uvedl předseda svazu Marek při slavnostním zahájení provozu dvou nových drah minulou středu. První oficiální kuželky padnou při soutěži až tuto středu.

A jak probíhala samotná rekonstrukce? „No těžce, co vám budu povídat,“ s úsměvem vzpomíná hlavní iniciátor a organizační pracovník družstva Silonu Branislav Černuška. Budova je ve stavu ucházejícím, v polovině července zahájili demolici drah. Za necelé dva měsíce město převzalo kompletní sportoviště včetně nové strojovny. I sami kuželkáři přiložili ruku k dílu.

“Nyní se zde mohou hrát i vyšší soutěže, od okresních až po divizi,“ doplnil Černuška s tím, že kuželna bude přístupná i veřejnosti. Majitelem je město, provozovatelem pak městské středisko kultury a sportu.

„Kuželkáři docela dost brečeli a dobře, takže jsme nakonec do toho šli,“ poznamenal starosta Pavel Samec, který narozdíl od svého předchůdce byl myšlence zachování sportu pro všechny nakloněn. Rekonstrukce si vyžádala zhruba 650 tisíc korun. Při předávání drah kuželkářům pak s nadsázkou dodal, jestli vůbec město udělalo dobře, když už byli kuželkáři zvyklí hrát na špatném povrchu a dokonce na něm vyhrávat. Ti mu ale přislíbili, že se určitě do vrcholových soutěží vrátí.

Alena Řezáčová