Stavba mostu přes Lužnici letošní Veselské slavnosti rozhodně neohrozí. Naopak. Tradiční akce se netradičně protáhne až do neděle.

„Kromě doprovodného programu se Veselské slavnosti budou jako vždy konat na náměstí. To bývá stejně v průběhu akce pro dopravu uzavřeno, takže je jedno, že most ještě nebude průjezdný,“ sdělil místostarosta města Václav Matějů.

Návštěvníci letošních Veselských slavností se mohou těšit na bohatý program. Chybět nebude tradiční jízda z kopce na čemkoli či plavba kuriozních plavidel. Nebojte se provětrat svá netradiční vozidla či plavidla! Pusťte se do stavby nového, rozhodně se vám to totiž vyplatí.
„Nejde o závody v rychlosti. Bude stačit, když posádka dojede nebo doplave z bodu A do bodu B. Všichni, kteří tuto podmínku splní, dostanou takzvané splavné neboli startovné naruby ve výši jednoho tisíce korun jako kompenzaci za jejich námahu s výrobou vozidel či plavidel. Hodnotit se pak bude především originalita a funkce jednotlivých strojů,“ upozornila vedoucí pořádajícího kulturního domu Marcela Rybářová.

Z kopce do kopce

Ani další sportovci nepřijdou zkrátka. Pětičlenné týmy reprezentující kohokoli nebo cokoli se mohou utkat ve fotbálku z kopce do kopce mezi brankami na veselském náměstí. Atleti se pak mohou zapojit do kolektivního maratonu po oválu sportovního areálu.

„Minimální trasu, kterou musí závodníci uběhnout, je jedno kolo atletického oválu. Bude se samozřejmě sledovat, kdo poběží nejrychleji, ale i to, kdo uběhne nejvíce kol. V ideálním případě by běželo 106 závodníků na 106 kolech, které maraton tvoří. Rádi bychom také pokořili čas z předchozích ročníků,“ přiblížila Rybářová.

Soutěž o nejlepší veselskou cmundu a zelnou placku letos nahradí klání o nejchutnější veselský koláč. Napečte pět koláčů podle svého osvědčeného rodinného receptu a v sobotu od 14.30 do 16 hodin je doručte k hlavnímu pódiu na náměstí T. G. Masaryka. Odborná porota vše ochutná, vybere vítěze, kterého odmění vecným darem a vyhlásí okolo osmé večer na hlavním pódiu.

A co by to bylo za Veselské slavnosti bez ohňostroje? Rachejtle se k nebi rozletí v sobotu ve 22.30 hodin. Pak návštěvníkům zahraje DJ Áda hity na dobrou noc. Ani tím však víkend zábavy neskončí.

„Letos jsme program prodloužili až do neděle. V kostele Povýšení sv. Kříže jsme přichystali koncert věnovaný dvacátému výročí založení ženského pěveckého sboru Gaudium a k jedenáctému výročí založení veselského Chrámového sboru. Oba soubory tu vystoupí od osmnácti hodin,“ zve Rybářová na letošní novinku.

Jan a Mos Drzášovi

Netradičně se tentokrát zapojí i Základní škola Mezimostí, a to odhalením sochy Jan a Mos Drzášovi.

„To je vlastně recesistická akce. Školníkovi se podařil husarský kousek a dva reklamní panduláky šplhající po červeném vodafonském vodojemu, zachránil před recyklací. Nyní je z nich objekt, který bude slavnostně odhalen v pátek v 17 hodin přímo před školou, kde i po nějaký čas pobude,“ objasnila Rybářová. Vysvětlení si zaslouží i samotný název uměleckého objektu. Jan a Mos je zřejmý, Drzáš je pak zkratkou druhé základní školy.

Tahák Vondráček

Kulturní program letošních Veselských slavností je skutečně nabitý. Divadla, loutky, mažoretky, hudební skupiny, dýdžejové i tanec. Ten samozřejmě nezajistí nikdo jiný než veselské Žáby. Ty totiž tančí, jako Když se nikdo nedívá. Tak se alespoň jmenuje společné vystoupení Guerilla Dance a Marka Cihláře alias Mácy v pátek v 21 hodin na náměstí T. G. Masaryka.

A na co chtějí letos organizátoři nalákat? „Mezi letošní taháky určitě patří Janek Ledecký a skupina Rangers. Známé melodie legendární švédské kapely zahraje Abba World Revival a v neposlední řadě se nám podařilo získat skvělého Petra Vondráčka jako moderátora sobotního programu,“ prozradila Marcela Rybářová.
Nenechte si letošní Veselské slavnosti ujít. Vstup je zdarma. A to i přesto, že náklady na jejich zajištění přesáhnou půl milionu korun a radnice do rozpočtu musí sáhnout pro 350 tisíc. Zbytek půjde z grantu kraje a od sponzorů.