Bývalé záložní letiště na Všechově je k mání. Máte–li 139 milionů, kupujte. Jen počítejte s tím, že na ploše nic nepostavíte. V územním plánu jde o plochu se specifickým využitím.

„Armáda v tomto směru zaspala a nedala si připomínku k územnímu plánu, která by pozemky překlopila do jiného režimu. Teď je to plocha, na které se žádné domy k bydlení nepostaví. Ani haly, protože na tyto stavby máme volné průmyslové zóny,“ upozornil místostarosta Martin Jirovský, v jehož úseku územní plán vzniká.

Současná specifikace novému majiteli dovolí využít letiště například jako autodrom nebo pro zkušební jízdy autoškol či jiný podobný charakter.
Tábor měl o pozemky zájem, ale pouze v případě, že by je od armády získal bezplatně.

„Město by pozemky samo asi nevyžilo, ale jsou tu například aviatické kluby, nebo by se dalo uvažovat o nějaké směně pozemků s letištěm na Čápově dvoře,“ uvedla starostka Hana Randová.

Armáda však s tímto druhem obchodu nepočítá.

„Z důvodu dlouhodobého poklesu armádního rozpočtu je snahou resortu nepotřebné nemovitosti odprodávat. Jde o majetek, u kterého je předpoklad zájmu ze strany investorů,“ zdůvodnila mluvčí rezortu Lucie Kubovičová.

Bezúplatné převody umožňovala armáda v místech, která již opustila. Od konce roku 2008 je navíc možný bezúplatný převod pouze ve veřejném zájmu, ale s podmínkou zákazu komerčního využití po dobu deseti let.

Tímto způsobem získal Tábor Střelnici a stadion Míru.

„Chodíme sem bruslit, dráha je sice špatná, ale pokud to někdo koupí, může nám to zakázat. To bych nebyla ráda,“ říká Pavla Tůmová.

Armáda se letiště již jednou prodat pokoušela. Cena byla ještě o něco vyšší, ale kupec se nenašel. Tento měsíc stanovila minimální cenu na 139 milionů.

Areál letiště Všechov je situován severozápadně od Tábora a armádou byl dle potřeby užívaný od roku 1962 do loňského roku. Jedná se o bývalé vojenské záložní letiště s živičnou vzletovou a přistávací dráhou o rozměrech 2000 krát 30 metrů, propojenou spojovacími dráhami. K nabídce patří pozemky o celkové výměře přes 407 tisíc čtverečních metrů a dvě přístupové cesty. Armáda v současnosti prodává i další nepotřebný majetek.

Například rozsáhlý areál Nový svět v Olomouci, a to za 90 milionů.