Předplatitelé Jana a Rudolf Jírovcovi ze Slap nás před týdnem požádali, abychom zjistili, jak správně se má krmit závodní kůň.

„Zajímá nás to proto, že vnučka již několik let soutěží na parkurových závodech. O nich víme téměř všechno, ale jak by se měl kůň stravovat, o tom nám informace ještě chybí," vysvětlila dotaz pětašedesátiletá Jana Jírovcová.
S o dva roky starším manželem Rudolfem jezdí vnučce samozřejmě fandit.

Každý sportovní kůň, který má podávat výkony, musí dostávat optimální poměr živin, energie, bílkovin a vlákniny. V jeho stravě nesmí chybět minerály ani vitamíny.

Krmné směsi

Kůň získává energii hlavně z vlákniny, která je nejen v píci, ale i ve žlabových krmivech. Mezi další zdroje patří škrob, tedy jadrné krmivo. Odborníci to s ním ale nedoporučují příliš přehánět. Škrob totiž koně ve většině případů úplně nestráví a zbytky krmiva pak kvasí ve slepém střevě, což může vést k řadě zdravotních problémů. Ideálně lze škrob podávat v krmných směsích. Jídelníček nesmí postrádat ani oleje. Koně je dobře tráví i přijímají. Nejvhodnější jsou lisované za studena.

close Jaroslav Šimeček zoom_in Dvaasedmdesátiletý Jaroslav Šimeček z Psárova je dalším předplatitelem, kterého Táborský deník oslovil právě tento týden.

Jak vysvětlil, noviny začíná číst na zadní stránce a končí na titulní. „V první řadě přečtu sport, ten má u mě přednost před všemi články. Zajímám se nejen o to, co se na tomto poli děje v Táboře, ale i v Českých Budějovicích," řekl Jaroslav Šimeček, který nadržuje hokeji a samozřejmě sledoval, jestli českobudějovičtí hokejisté budou či nebudou hrát. Nakonec je rád, že byl klub zachráněn a pokračuje dál v soutěži.

Nejméně času věnuje politice. „O tu se moc nestarám. Situace nebyla dobrá se starou vládou a nepolepšila si ani s novou. No a vidíte, i ta nová už je teď v demisi," poznamenává dvaasedmdesátiletý senior, který noviny odebírá od pondělí do soboty.

„Na denním tisku jsem téměř závislý. Když ráno vstanu, nejdříve nakrmím svých pět slepic a potom jdu do schránky pro noviny a začnu si je číst hned u snídaně," dodává s tím, že mu s nimi čas lépe utíká.

Příští týden by se chtěl dozvědět, proč bude Jihočeský kraj rušit Domov pro seniory v Budislavi a jestli se pro všechny klienty najde místo v nově budovaném domě v Bechyni.