„Pokud nechodíte do zájmového kroužku nebo organizace, nemáte v Plané jinou možnost kulturního vyžití. Není tu kino, není se kde sejít s přáteli. Kulturní dům nebo centrum tu jednoznačně potřebujeme,“ uvedl třicetiletý Karel Š. z Plané.
Všechna zmíněná zařízení ve městě dříve fungovala, časem se ale jejich dveře postupně uzavřely. Od té doby kulturní vyžití v Plané vázne.
„Jako kulturní centrum tu dříve fungovala sokolovna nebo bývalý hotel u hlavní silnice,“ vzpomíná rodačka Hana Vellánová, ředitelka místní základní školy. Vždyť jen při výlovu plánského rybníka se sešlo neuvěřitelných pět set lidí.
„Bylo to úžasné. Plánští již nechtějí být zavřeni za velkou zdí u svého bazénu. Po dlouhém kulturním půstu využívají každé příležitosti, aby se mohli jakkoliv bavit a sejít s přáteli,“ zmínil nový kulturní referent města František Doubek.
„Škola pro své zájmové kroužky prostory má, ale uvítali bychom divadelní sál nebo ateliéry s dílnami, na které prostory nemáme,“ dodala Vellánová s tím, že také školní tělocvična již nezvládá nápor žáků a poptávku občanů a organizací.

Vše by měla vyřešit multifunkční hala, jejíž studii včera obdržel starosta Jiří Šimánek. „Samotný kulturní dům by se v našem městě neuživil, proto jsme se rozhodli pro víceúčelovou halu pro 400 až 450 návštěvníků. V té bude ze dvou třetin zastoupen sport a z jedné třetiny kultura,“ řekl a upřesnil, že v budově bude mobilní podlaha.
„To znamená, že povrch bude vyměnitelný a budeme ho měnit dle potřeby. Jiný pro sport, jiný pro kulturní akce,“ vysvětlil Šimánek, který si je vědom zvýšeného zájmu o kulturu v Plané. „Nárůst je zjevný,“ doplnil.
Cenu multifunkční haly, která by měla vyrůst vedle nynější tenisové, odhadl Šimánek na asi třicet milionů korun.
„Všechno je o penězích. Budeme závislí na tom, zda dotaci dostaneme či ne. Pokud ne, budeme zkoušet dále. Samozřejmě město bude muset vložit určitou část podílu ze své kasy,“ konstatoval s tím, že obdoba kulturního domu je pro město vtéto době již nutností.

Prostory nejsou
Pěvecké sbory využívají ke svému zázemí obřadní síň radnice, maminky z mateřského centra se scházejí v malé místnosti v pečovatelském domě.
„Tělocvična základní školy má svou kapacitu naplněnou a potřebuje další. Hala by tak sloužila i dětem nebo mladým floorbalistům. Další službou bude například bowling a restaurace, předprodej vstupenek, pořádání plesů a zábav nebo internetová kavárna,“ naznačil Šimánek.
Víceúčelovou halu by podle vlastních slov velice uvítala i ředitelka Vellánová.
Nebude chybět ani místnost k promítání filmů nebo k hraní divadelních představení.
„Občané si sami zvolili priority a my jsme tu od toho, abychom jim co nejvíce vyšli vstříc,“ dodal Šimánek k výsledkům ankety.