VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulka ho vrhla do náručí kamaráda

Budislav/ 1. světová válka - Do zákopů rukovali bratři František a Jan Matějkovi z Budislavi. Oba byli na frontě zranění. Přežil jen mladší Jan

31.5.2014
SDÍLEJ:

RODNÝ DŮM Františka Matějky v Budislavi.Foto: Archiv Milady Vonešové

První světová válka neušetřila ani rodinu Milady Vonešové z Řípce. V zákopech bojovali její dva strýcové, bratři tatínka.

FRANTIŠEK MATĚJKA z Budislavi před odchodem do první světové války. Štěstí mu nepřálo, kulka zasáhla jeho plíce.„Nejdříve narukoval František Matějka, ten se narodil v roce 1893. Po ukončení školní docházky se šel učit krejčím do Vídně k mistrovi Jelínkovi. Pak nějaký čas bydlel u strýce Jana Stacha. Pracoval až do vypuknutí války, tedy do 26. července 1914. Krátce nato rukoval do Jindřichova Hradce k pětasedmdesátému pluku," vypráví jeho neteř.

Jindřichův Hradec byl sice z ruky, ale rodina se za ním často vypravovala. Jak tenkrát bylo zvykem, chodilo se pěšky. V Čechách ale František dlouho nezůstal. Převeleli ho na ruskou frontu.

„Po dlouhých měsících v zákopech se sešel s Františkem Růžičkou, který pocházel také z Budislavi. Objali se, vítali se a v tu chvíli padl výstřel. Strýce kulka zasáhla do plic a ramene. Zatočil se a padl do rukou kamaráda," vypráví Milada Vonešová, jak nebezpečné a bolestné bylo na frontě setkání kamarádů.

Milada VonešováFrantišek Matějka pak dlouho ležel v nemocnici ve Vídni. Ani taková dálka nebyla pro jeho maminku překážkou. „Šla dvanáct kilometrů do Soběslavi, pak jela vlakem do Českých Velenic a odtud vlakem až do Vídně. Byla velmi odvážná," oceňuje svou babičku paní Milada.

Když se Františe vyléčil, jako invalida se dostal do Polska, ale nakonec stejně doputoval ke svému pluku do maďarského Debrecínu. Při výcviku se ale ozvaly následky zranění, vyčerpaného ho odvezli do nemocnice. A když rodiče žádali o propuštění do domácího ošetřování, vyšlo to.

Zranění se nelepšilo

„Tentokrát se ale neblýskalo na lepší časy. K nelepšícímu se zranění se ještě přidal zápal plic. Tehdy chyběly nutné léky, takže strýc 15. května 1917 zemřel," popisuje Milada Vonešová. Místo jeho posledního odpočinku je na budislavském hřbitově.

Uniformu oblékal i její druhý strýc Jan Matějka (*1895). Také se učil ve Vídni, ale na rozdíl od bratra truhlářem. Na vojnu rukoval téměř rok po Františkovi, a to do rakouského Lince. Pak ale pokračoval přes Polsko až do Ruska.

Ani jemu se kulky nevyhnuly. „Výstřel mu způsobil průstřel dlaně. Ruku měl celou zdeformovanou. Zdravotnické péče se mu dostalo až v Pardubicích," přibližuje neteř osud Jana Matějky.

Po válce nastoupil na průmyslovou školu do Chrudimi 
a do poštovní školy v Praze. Pracoval na poště v Tučapech, Veselí nad Lužnicí, Dírné i Petrovicích. Nastálo se uchytil až v Jindřichově Hradci. „Zemřel v roce 1984, kdy mu zbývalo jen málo do devadesátin. Proti bratru Františkovi měl svým způsobem štěstí. Ačkoliv byl zraněn a zmrzačen, dožil se vysokého věku," dodává Milada Vonešová s tím, že strýce Františka zná pouze 
z tatínkova vyprávění.

Historie pomníku v Budislavi

Pomník Budislav• Ještě 1. světová válka neskončila a místní už se ptali, zda vedení obce postaví padlým vojínům důstojný pomník.
• Podnět k postavení pomníku vyšel od místního spolku ochotníků, který byl založený v roce 1917 mimo jiné farářem Josefem Jančarem.
• Když divadelníci ze svých představení získali větší sumu, obrátili se na akademického sochaře J. V. Duška z Tábora s prosbou o zhotovení návrhu pomníku padlým vojákům. Na jeho stavbu přispěli i lidé z obce a okolí v dobrovolné sbírce.
• Pomník stojí uprostřed návsi před budovou obecního úřadu a bývalou školou a doplňuje pískovcovou sochu Panny Marie.
• Pomník je z tesaného kamene. Na vysokém štíhlém podstavci, který symbolicky znázorňuje mohylu nad hrobem legionáře, stojí žena s dítětem. Žena – matka. V její tváři je možné číst celou historii světového vraždění. Hrůzy loučení, úzkost, osamocení, Jobovy zvěsti, které přilétaly jedna za druhou…
• Život ztratili: Vojtěch Šenolt, František Havel, František Šlechta, Jan Nemrava, Bohumil Veselý, František Matějka, Josef Miksa, Jan Semrád, Augustin Tománek, Josef Kovanda, Václav Janota, Petr Drtina, Josef Salaba, František Králík a další.
Foto: Ludmila Mikulová

Autor: Lucie Janečková

31.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 26 020 Kč

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel matematiky a výpočetní techniky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky na vzdělání: učitelství pro střední školy nebo odpovídající vysokoškolské vzdělání v oboru IT a matematiky doplněné studiem pedagogiky. Výuka matematiky a výpočetní techniky v maturitních oborech přírodovědné lyceum, ekologie a ŽP, analýza potravin, technologie potravin., Zaměstnanecké výhody: příspěvky na obědy, rekreaci., Kontakt: telefonicky (v pracovních dnech 7:00-14:00), emailem.. Pracoviště: Střední odborná škola ekologická a potravinářská, veselí nad lužnicí, blatské sídliště 600/i, Blatské sídliště, č.p. 600, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Ladislav Honsa, +420 381 500 511.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 100 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocná pracovní síla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Čištění a balení výrobků, vhodné pro ženy. Kontakt: mailem.. Pracoviště: Pavel šteker-provoz, Vožická, č.p. 620, 390 02 Tábor 2. Informace: Pavel Šteker, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 000 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče Terénní pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: Aktivní vyhledávání a poskytování služeb uživatelům nelegálních drog, alkoholu a patologickým hráčům v Táboře a okolí. Výměnný program, sociální služby, poradenství, vedení dokumentace., Požadujeme:, - vzdělání: VŠ/VOŠ (sociální pracovník dle zákona 108/2006 Sb., adiktolog, všeobecná sestra) nebo středoškolské+kvalifikační kurz Pracovník v sociálních službách v min.rozsahu 150 hodin., - schopnost komunikace s uživateli drog, - základní orientace v drogové problematice, - praxe v oboru vítána, , Profesní CV a motivační dopis zasílejte do 31.7.2018 na: auritus@iol.cz., Se zasláním CV a motivačního dopisu uchazeč o zaměstnání souhlasí s tím, že organizace je oprávněna jeho osobní údaje zpracovávat po dobu nezbytnou k provedení výběrového řízení., Kontakt: emailem (zaslání profesního CV+motivačního dopisu do 31.7.2018).. Pracoviště: Auritus - centrum pro lidi ohrožené drogou, Klokotská, č.p. 114, 390 01 Tábor 1. Informace: Blanka Kačírková, +420 381 255 999.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 22 000 Kč

Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkušební doba: 3 měsíce., Hlavní pracovní náplň: účtování faktur, vedení účetnictví, investiční majetek, materiálové účetnictví, finanční účetnictví, zúčtovací vztahy, dodavatelské a odběratelské faktury, kapitálové úč., práce na měsíční a roční uzávěrce, odborné účetní a ekonomické práce, podílí se na oběhu účetních dokladů, aktualizace denní databáze udržování kmenových dat a zaúčtováním příslušných dokladů, účtování JCD a zahraničních faktur., Požadujeme: SŠ vzdělání ekonomické (VŠ ekonomická výhodou). Kvalifikaci lze prokázat i osvědčením o zkoušce z profesní kvalifikace dle Národní soustavy kvalifikací. Požadovaná praxe v oboru 5 let, podvojné účetnictví podmínkou. PC znalosti - základní, ŘP sk.B., Další specifikace: znalost účtování ve výrobním podniku se sklady a várobou, základní znalost daňových zákonů (daň z příjmu, DPH, silniční daň), flexibilita, zodpovědnost a samostatnost, znalost systému AXAPTA výhodou, místo bydliště Soběslav a přilehlé okolí výhodou., Nabízíme: práci se špičkovým výpočetním systémem, dobré platové podmínky včetně systému odměn, možnost dalšího vzdělávání a zvyšování kvalifikace., Zaměstnancké benefity: 5 týdnů dovolené, odměny za pracovní věrnost firmě, příspěvek na penzijní připojištění, sociální výpomoc v mimořádných životních situacích, příspěvek na závodní stravování, benefitní poukázky., Kontaktní osoba: Olga Martinů (724 728 887), Blanka novotná (602 355 341, 389 016 222, bnovotna@mjgroup.cz). Pracoviště: Investix a.s., sob., Zátkova, č.p. 495, 392 01 Soběslav. Informace: Olga Martinů, +420 724 728 887.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZDENĚK STROMŠÍK z Vítkovic může být spokojený.

Sprinter Zdeněk Stromšík pokořil v Táboře český rekord

Na plavbu ze Soběslavi do Plané nad Lužnicí se vydala třicítka vodáků v kostýmech.
30

OBRAZEM: Lužnici ovládli vodáci v kostýmech

V chotovinské mateřské škole je kvůli rekonstrukci i o prázdninách živo

Chotoviny – Navzdory poklidnému průběhu prázdnin je v chotovinské mateřské škole hodně živo. Stojí za tím avizovaná rekonstrukce jejích dvou nejstarších tříd.

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT