„Úspěšné, úsměvné a jedinečné,“ tak hodnotí zúčastnění krvebraní. „Od srdce děkujeme všem statečným prvodárcům, kteří dnes neváhali a přišli do našeho odběrového centra a přidali se tak k těm, kteří pomáhají zachraňovat životy,“ uvádí nemocnice na svých sociálních sítích.

„Děvčata", tedy zúčastněné zdravotní sestry a další zaměstnankyně nemocnice, přípravu nepodcenila, a i proto byly úterní odběry opravdu jedinečné. Během tří hodin centrum podle táborské nemocnice navštívilo 23 prvodárců.

Rozhodli se na základě přednášky

Krev přišli darovat i studenti třetích a čtvrtých ročníků VOŠ a Střední zemědělské školy Tábor. Jak informovala učitelka Dagmar Šťastná, která je doprovázela, šlo konkrétně o třináct žáků. „Celkem nás darovalo krev čtrnáct včetně mě. Nakonec jsme byli asi jediná škola, vedle jednotlivců z řad veřejnosti," vysvětlila.

Tábor má od středy nové centrum pro odběr krve.
Tábor má nové centrum pro odběr krve

Plakátek měli studenti ve škole, ale informace získali už dříve. „Ve čtvrťáku se uskutečnila na popud kolegyně Šárky Kučerové asi dvouhodinová přednáška z transfuzní stanice o dárcovství krve. O tom, kam krev putuje, jak se skladuje a kdy je potřeba," naznačila Šťastná.

Pro zúčastněné to byla prý velká výzva. „Hodně studentů mělo obavy z odběrové jehly, ale překonali sami sebe a svůj strach. Většinou šlo skutečně o prvodárce a udělalo jim velkou radost, že to zvládli," míní učitelka. „Měla jsem z toho dobrý pocit, že jsem je vyburcovala a i oni sami vypadali potěšení," uzavřela.

Stále se lze registrovat

Pokud se k nim chcete přidat i vy a úterní krvebraní jste nestihli, lze využít registraci na telefonu 770 169 347 v pracovní dny mimo čtvrtka od 8 do 11 a od 13 do 15 hodin, nebo email darujkrev@nemta.cz. „Přijďte dát někomu ten největší dar, který může člověk člověku darovat a třeba tak někomu zachránit život,“ vzkazují sestřičky.