Řež, která zlomila páteř císařským vojskům. Padlo při ní okolo sedmi tisíc vojáků. I letos ji opět můžete vidět. Skupinka nadšenců z Tábora a Jankovské Lhoty totiž připravila rekonstrukci krvavé bitvy.

Těšit se můžete na vojenské střetnutí císařské armády se Švédy, které skončí – jak jinak – kapitulací císařského maršála Hatzfelda.

Akci společně připravili obec Jankov, město Votice, Císařský regiment z Tábora a Jankovští žoldáci z Jankovské Lhoty.

Bitvy se zúčastní kolem 250 nadšenců, kromě mušketýrů a pikenýrů také jezdectvo a obsluha čtyř kanónů. Dojde i na souboje muže proti muži.

Zvonař Michal Votruba už odlil přes 250 zvonů. Jeden věnoval i své rodné obci.
Zvonař Michal Votruba už odlil přes 250 zvonů. Jeden věnoval i své rodné obci

Vlastní bitva se koná v sobotu v Jankově, na pomezí Voticka a Táborska. Ve 13 hodin se vojska seřadí na jankovském náměstí a společně odtáhnou na bojiště.

Jak za organizátory sdělila Lenka Kavková, diváci budou mít možnost si dopodrobna prohlédnout vojenské ležení. „Návštěvníci si také můžou promluvit s vojáky či vzít do ruky zbraně, které se v době třicetileté války používaly,“ dodala. Doporučila také návštěvníkům, aby letos parkovali na území obce a ne přímo poblíž místa rekonstrukce bitvy.

Ve 13.30 bude následovat pietní akce, ve 14 hodin dojde na ukázku velkého regimentu, kdy všichni účinkující utvoří jednu velkou jednotku, pro přibližnou představu, jak taková jednotka v době bitvy u Jankova mohla fungovat a pohybovat se. Dále se můžete těšit na ukázku útoků jízdy.

Obchodní řetězec Billa v Táboře narazil. Netřídil odpad, hrozí mu pokuta.
Obchodní řetězec Billa v Táboře narazil. Netřídil odpad, hrozí mu pokuta

Program vyvrcholí komentovanou bitevní ukázkou v 15 hodin. Bitva potrvá zhruba hodinu.

„Budeme se snažit předvést vybrané okamžiky, které se u Jankova opravdu odehrály,“ vysvětlila. Po sobotní bitvě bude večer akce pokračovat šermířským plesem v Jankově.

Rekonstrukce historické bitvy u Jankova má již mnohaletou tradici, každý rok ji navštíví několik stovek lidí.