Letošní výstavní program vznikl jako reakce na zcela nestandardní rok 2020 s pandemií, se zavřenými galeriemi (ale i restauracemi aj. provozovnami), strachem až panikou, která nastala v březnu 2020, kdy nás během jednoho dne opustili, tzn. odjeli z Krumlova, všichni zahraniční umělci a spolupracovníci v hrůze z vyhlášeného uzavření hranic.

Testování na koronavirus ve Strakonicích. Ilustrační foto.
Test jim řekl, že covid nemají, i když byli nakažení, a vědec vysvětluje proč

Situace byla o to absurdnější, že se tak stalo rok poté, co jsme s Kateřinou Šedou realizovali rozsáhlý projekt UNES-CO, kdy v Krumlově pobývaly rodiny, které se měly v turisty přeplněném městě pokoušet mapovat možnosti normálního života a činnosti stálých obyvatel Krumlova a kdy jsme se zabývali otázkou, co ještě města tohoto typu v souvislosti s turismem UNESOU,“ říká ředitelka galerie Hana Jirmusová Lazarowitz. „Zvrat, který nastal, tedy zcela vyprázdněné ulice města, kde ještě loni nebylo možné prodrat se davy turistů, nebylo možné nechat bez odpovědi.“

O letošní sezóně v Egon Schiele Art Centru představí umělce, kteří zažili obě situace: turistický ruch na vrcholu a poté propad na nulu. „Situace, kdy se krása, elegance a tajemství architektonických skvostů znovu objevily, ale jednotlivým bloudícím návštěvníkům, včetně několika námi k pobytu průběžně zvaným umělcům, téměř přinášely úzkost,“ říká ředitelka.

Loňský ročník Chutná hezky. Jihočesky.
Chutná hezky. Jihočesky osvěží lokální víno, dršťkový salát i zelenina

„Když v roce 2018 pobývala v přeplněném Krumlově malířka Alena Anderlová, vycházela za inspirací zejména v noci a její obrazy, donedávna u nás vystavené, vizionářsky ukázaly prázdné město, maximálně s jedním dvěma spěchajícími lidmi, ale spíše s nějakým zvířetem bloudícím ulicemi Krumlova. Dnes, kdy na ulici téměř nepotkáte člověka a kdy tu místo turistů a obyvatel města po dláždění pochodují kachny a potulují se osamělí psi, nacházíme v řadě skic umělců naopak zalidněná místa, příběhy, jejichž aktérem je v reálu chybějící člověk.“

Stávající instalaci Tetse Ohnariho – dnes už slavný skleněný Český Krumlov pod superúplňkem – doplňuje japonský umělec dalšími instalacemi. Přístupná zůstává i dokumentace o Schieleho životě a díle, stejně jako cyklus fotografií Josefa Seidela zachycující Český Krumlov v době Schieleho tamních pobytů.

Připravované výstavy zachycují naprosto nestandardní situaci, kterou už možná nikdo znovu nezažije, situaci se všemi klady i zápory a zejména s motivem člověka, jeho touhy po tom, co nemá, co mu schází, co si nelze koupit a jeho schopností (i s nadsázkou a humorem) situaci zvládnout. „Jsou uměleckým dokumentem, který pojmenovává problémy, jež postihly téměř veškerou populaci světa, pomáhají uvědomit si, jaké místo má umění v lidské společnosti v době, kdy se řeší základní potřeby jako potrava, vzdělávání, soužití rodin, pomoc bližnímu. Umění zachycuje reálné i fantaskní situace, pomáhá nám si mnohé uvědomit, je pro nás terapií i relaxací,“ uzavírá šéfka světově proslulé galerie současného umění.

Velký prostor dostane výstava prof. Michaela Rittsteina (nar. 1949) nazvaná „Nuže…“ a představující ohlédnutí v čase - s obrazy datovanými od 70. let do současnosti, od slavných „výjevů z panelákových bytů“ po poslední fantaskní obrazy vzniklé v době pandemie na šumavském venkově. Výstava klade důraz na dosud nevystavovaná díla.

Nepomucký na krumlovském voru dorazil na poutní plavbě Po stopách vltavských plavců 2021 do Prahy.
Požehnaný Nepomucký dorazil na voru do Prahy

Na pandemickou dobu průběžně reagovala i Kateřina Šedá (nar. 1977), její vyjádření bude zasazeno do obýváku její babičky, který galerie nechala přivézt a dala ho k dispozici návštěvníkům v době, kdy se v centru Krumlova hledaly „zbytky normálního života“.

Jeden ze sálů bude mít k dispozici mladý malíř Jakub Sýkora (nar. 1984), který s podporou Ministerstva kultury ČR v roce 2020 tři měsíce v centru Českého Krumlova žil a pracoval. Zde vzniklý cyklus obrazů maloval z části v liduprázdném Krumlově, z části v době, kdy se do města začali vracet čeští turisté.