Vejšky, to je moje. Jednou bych chtěl mít vlastní živnost a makat s dobrou partou na střechách. Osmnáctiletý František Lant má o své budoucnosti jasné představy.

Ty mu může pomoci splnit třeba i účast na regionální soutěži tesařů, kterou v uplynulých dvou dnech pořádala táborská průmyslovka společně s Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů. Se svým spolužákem z oboru na ní skončil jako třetí.

„Bylo to trochu těžší. Všechno jsme dělali ručně. Ve škole už přitom skoro všechno děláme na strojích. V prvním ročníku jsme se to ale učili, to se nezapomíná,“ podělil se s námi o svoje dojmy učeň oboru tesař na SPŠ strojní a stavební v Táboře František Lant.

Stejně jako jedenáct dalších soutěžících, pracujících v šesti družstvech, tvořil krmelec podle jednotného zadání. Všech šest už si předem zamluvili jihočeští myslivci.

„Dva komisaři z našeho cechu hodnotí práci soutěžících v průběhu obou dnů. Sledují funkčnost, přesnost, dodržování zadání, ale i pořádek na pracovišti a dodržování bezpečnosti práce,“ objasnil člen představenstva cechu KPT Stanislav Holoubek.

Soutěž se koná už posedmé, na táborské půdě je však novinkou. Jejím cílem je motivace učnů, předávání zkušeností i využití zdravé rivality mezi školami.

„Kvalitních řemeslníků je málo. Pořádáním podobných akcí chceme učňům pomoci v jejich budoucím profesním životě a dát jim najevo, že o jejich práci je zájem. Úkolem cechovních firem obecně je pomáhání školám, zajišťování praxe pro učně a nabízení zaměstnání, pokud je to možné,“ doplnil Holoubek.

Z regionálního kola se rekrutují ti nejlepší, kteří pak budou školu reprezentovat v celostátním kole. Po práci se dřevem čekal na soutěžící ještě vědomostní test, jehož výsledky se staly pomyslným jazýčkem na vahách při hodnocení celé soutěže. Setkání mladých tesařů okořenila středeční exkurze na věž táborského děkanského kostela, kde si učni mohli prohlédnout zajímavý krov i s odborným výkladem.

„Chceme, aby se učni naučili soutěžit, protože i později v praxi budou muset umět svoji práci prodat v konkurenčním prostředí. Jde ale i o to, aby se potkali a předali si svoje zkušenosti, a to nejen oni, ale i jejich mistři,“ zhodnotil význam akce Holoubek.

Tesařská soutěž je jen jedním z kroků, které táborská průmyslovka podniká ke zatraktivnění učňovských oborů, které každoročně bojují o každého žáka.

„Vždycky by to mohlo být lepší, ale letos jsem docela spokojen. Tesařů máme v prvním ročníku dvanáct. Po čtyřech letech se nám dokonce podařilo otevřít obor klempíř, do kterého se přihlásilo sedm žáků. Po těch je na okrese přitom velký hlad. Truhláři jsou už tradičně naplněni na čtyřiadvacet a letos se nám podařilo slušně obsadit i obor zedník,“ shrnul ředitel SPŠ strojní a stavební v Táboře Marcel Gause.