Jak uvedla Hana Brožková z oddělení informací a styku s veřejností Krajského úřadu Jihočeského kraje, hovořilo se o možnosti dalšího posílení Krajské hygienické stanice (KHS), kde již vypomáhají zaměstnanci krajského i některých městských úřadů či hasiči. "Připraveni a vyškoleni jsou policisté a projednána byla nabídka pomoci firmy Essox tak, aby se dařilo co nejvíce trasovat a informovat občany," vysvětlila.

Prostory call centra Krajské hygienické stanice budou rozšířeny o další pobočku v jedné z budov Krajského úřadu Jihočeského kraje. "Zvyšující se počty testovaných osob a s tím spojené vyhodnocení testů se v současné době v síti laboratoří, kterou má Jihočeský kraj k dispozici, zvládá," konstatovala Hana Brožková.

PŘIPRAVUJÍ DATABÁZI STUDENTŮ

Probrána byla také situace v krajských nemocnicích, obsazenost akutních covid lůžek, jejich možné rozšíření, omezování neakutní péče a podobně. "Příprava nemocnic byla projednávána na samostatném jednání. Řešena byla výpomoc a způsob nasazení studentů ze sociálních a zdravotních fakult a středních škol," zmínila s tím, že je zpracovávána průběžně databáze pro potřeby nemocnic a pobytových sociálních zařízení.

Policisté v Českých Budějovicích v rámci své služby dohlíží na dodržování opatření v nouzovém stavu.
Policisté pokračují v kontrolách. Za den jich stihli 480

Byla provedena kontrola zajištění péče o děti od 3 do 12 let ve školách určených pro zaměstnance vybraných profesí, pokud se nemohou o své děti v době nouzového stavu postarat včetně rozšíření o péči pro děti zaměstnanců úřadů práce a správy sociálního zabezpečení. "Snaha kraje je zajistit péči o děti, aby s nimi klíčoví zaměstnanci nemuseli zůstávat doma," upozornila Hana Brožková.

ŘEŠÍ DALŠÍ KAPACITY

V závěru byl projednán výběr vhodných kapacit v rámci lázeňských zařízení a hotelových objektů pro péči o covid pozitivní pacienty mimo zdravotnická zařízení či pro lidi, kteří nemohou trávit karanténu v místě svého bydliště.

Vlak, České dráhy, vagon, cestující. Ilustrační foto.
Omezení dálkových spojů se dotkne i Jihočechů, ale vlaků pojede dost

"Tato agenda je plně v gesci Hasičského záchranného sboru ČR, tedy státu. V současné době kraje vytipovávají vhodná místa a předávají informace Ústřednímu krizovému štábu/HZS ČR, průběžně budou komunikovat o vytipovaných možnostech a upřesňovat jejich kapacity. Vše je tedy zatím v běhu, jakmile bude v jednotlivých krajích ve spolupráci s HZS a ÚKŠ rozhodnuto o konkrétních objektech a počtech lůžek, budeme Vás informovat," uzavřela, že zatím nemají konkrétní informace.

Jak doplnila hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, po krizovém štábu následovala také porada s řediteli nemocnic. "Řešila postupné uvolňování lůžek v jihočeských nemocnicích. Tedy omezování běžné péče," konkretizovala.

Krizový štáb dle jejích slov dostal informace ze středeční konference hejtmanů s vládou i o vytipováni hotelů a lázní. "Jihočeský kraj má vytipované vlastní objekty, a během příštího týdne bychom měli rozhodnout o jejich postupném obsazování lidmi, kteří budou potřebovat takové umístění. Upozorňuji, že nejde o lidi covid pozitivní," podotkla Ivana Stráská.

CHTĚJÍ I NÁHRADNÍ ŠKOLKY A ŠKOLY

Setkání se dotklo již zmiňované personální otázky, chodu krizových škol a školek. "Dále jsme požádali obce s rozšířenou působností o stanovení škol a školek záložních. Hovořili jsme i o možnosti nabídnout místa ve školách i pro některé další subjekty nezbytné pro chod společnosti. To se ale bude řešit podle naplněnosti pouze v případě, že bude volná kapacita," popsala hejtmanka.