Ještě donedávna na ni byl smutný pohled, protože dlouho chátrala. Nyní do ní město investuje přes 9 milionů korun. Práce, které zachrání více než 115 let starý skvost od devastace, budou hotovy do konce října.

Podle Karla Hotového, vedoucího odboru investic, je podstatná oprava střechy. „Krovy jsou shnilé víc, než jsme mysleli,“ povzdychl si. Část krytiny už pokrývači položili. Řeší se neduhy, jako je vlhkost, dochází také k výměně oken a odstranila se plechová bouda, která stála ve směru od Tábora. „Dáváme budovu do takového stavu, aby do doby, než se s ní bude dál pracovat, nespadla,“ vysvětlil Karel Hotový.

Jestli se elektrárna promění v dříve plánované kulturní centrum, nám přiblížil starosta Tábora Jiří Fišer. „Nápadů je dost, uvidíme, co bude po volbách a jaké budou finanční možnosti. Jedna z myšlenek je, že tam vznikne prostor, kde dojde ke spojení techniky s poznáváním, nebo expozice veteránů. V úvahu připadají i krátkodobé výstavy.“

Město ale využije i přilehlé pozemky u řeky Lužnice, které také získalo. „Mně osobně by se nejvíc líbila parková úprava, plácek pro děti, uvažovalo se i o přístavišti pro lodičky, aby tu mohli zastavovat vodáci,“ zamýšlí se Jiří Fišer.

Odkaz významného vynálezce Františka Křižíka tak snad bude v brzké době důstojně využit.