První letošní akce pro veřejnost se tu uskuteční už v rámci Mistrovství světa v cyklokrosu 2024, na jaře se tu pak bude konat festival dokumentárních filmů Jeden svět a PechaKucha Night v režii neziskovky Cheiron.
Podle vedoucí KAM, architekty Kateřiny Čechové, má elektrárna bohatou historii a potenciál. „V současnosti jde o budovu stavebně zajištěnou, neteče do ní. Několikrát do roka se otevírá v rámci kulturních akcí, koncertů a festivalů. V tomto duchu chceme navázat a najít trvalejší využití,“ konstatovala.
Hravé muzeum elektřiny
Město Tábor chce prostřednictvím KAM zajistit, aby objekt nesoucí odkaz vynálezce Františka Křižíka dělal radost nejen nárazově. „Vznikl koncept interaktivní technické expozice, hlavní náplní bude stálá expozice muzea. Zároveň to má být interaktivní a hravé kreativní centrum,“ popsala.
Potenciál pro místní i turisty
Místo nacházející se v ulici Na Bydžově, kde začíná cyklostezka, má být atraktivní pro Táboráky i pro turisty. „Město chce postavit i plnohodnotnou lávka pro pěší u kopie historického mostu, takže půjde teoreticky i o rozcestník pro příměstskou turistiku,“ dodala architektka.
Další službou pro veřejnost se stane malé občerstvení. „V záměru počítáme s bistrem nebo malou kavárnou. Hlavní halový prostor poslouží jednorázovým akcím jako dosud,“ uvedla Kateřina Čechová.
Akce už v únoru
Jak doplnil mluvčí města Tábora Luboš Dvořák, do Křižíkovy elektrárny samospráva dosud investovala asi 18 milionů a chce, aby objekt žil i před celkovou rekonstrukcí. „Už příští víkend v rámci světového šampionátu uvnitř vznikne dočasné Depo 24, tak organizátoři mistrovství světa nazvali projekt cyklokrosového symposia určený pro veřejnost,“ popsal s tím, že už ve čtvrtek 1. února v 18 hodin si zde lze užít zahajovací party.
V pátek a v sobotu zvou pořadatelé na společné cyklojízdy v délce zhruba dvou hodin po okolí Tábora. „Ty budou startovat od Křižíkovy elektrárny v pátek v 9 hodin a v sobotu v 11 hodin,“ zve zájemce.
Nejzajímavější část programu se tu podle Dvořáka ale uskuteční v sobotu 3. února. "Představí tu novou závodní cyklokrosovou kombinézu, lidé uvidí i průřez výbavou z let minulých či expozici, která ukáže krásy cyklokrosu a úspěchy českých reprezentantů prostřednictvím fotek. Připravena bude také tzv. Štybar wall, kde budou moci fanoušci této cyklokrosové legendě zanechat vzkazy,“ shrnul Luboš Dvořák.
Rada města podle místostarosty Martina Maredy, také schválila výpůjčku elektrárny pro dvě bohulibé akce Cheironu, ty se uskuteční už na jaře. „Konat se tu bude festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (sobota 6. dubna 2024) a následně PechaKucha Night (čtvrtek 6. června 2024),“ upřesnil.
Křižíkova elektrárna v Táboře před 120 lety sloužila k výrobě stejnosměrného proudu pro napájení troleje vlaku do Bechyně i výrobě osvětlení. Samospráva se její budoucí podobou zabývá již několik let, před časem město vykoupilo pro své záměry i pozemky na nedalekém břehu Lužnice.
Křižíkova elektrárna byla dle Národního památkového ústavu ČR postavena v letech 1902 - 1903 v neorenesančním stylu. Jejím autorem byl český vynálezce a podnikatel František Křižík. Elektrárna přes den měla posilovat proud na trati, v noci měla zajišťovat osvětlení Tábora. Stavbu měl na starost táborský stavitel V. Tiebl.
Více o elektrárně ZDE.
INFOBOX:
Čtěte také:
ID 8095250
ID 3381249
ID 7987407
ID 8164329