Kriminalisté objasnili patnáct let starý podvod při rekonstrukci lázeňského domu za dvacet milionů korun. Inženýr architektury z Táborska si přivodil trestní stíhání. Přišli na něj po letech specialisté jihočeské policie na závažné hospodářské trestné činy.
„Pro kriminalisty případ začal trestním oznámením majitele kladenské firmy, který oznámil, že podezřívá šestapadesátiletého architekta z Táborska z podvodu ve výši skoro 20 milionů korun," říká policejní mluvčí Jiří Matzner. „Touto částkou se měl obohatit na úkor zmíněné kladenské firmy v časovém úseku patnácti let."

A jak podvod praskl? Architekt totiž podal insolvenční návrh na tuto firmu pro neuhrazení faktur za dva miliony. „Majitel firmy pak překvapeně zjistil, že architekt, který často pro společnost pracoval, postupně fakturoval od roku 1998 provedení stavebních či spíše opravárenských a údržbových prací výstavního domu na kolonádě ve Františkových Lázních. Dům společnost vlastní a spravuje jej nájemce. Na domě však žádné práce neprovedl. Dům si rekonstruoval na své náklady nájemce.

Architekt zneužil svých znalostí chodu firmy a z té postupně smyšlenými fakturami vytáhl dvacet milionů korun, které použil pro svoji potřebu. „Až v okamžiku, kdy se domáhal uhrazení faktur za dva miliony korun, provedl majitel společnosti audit podezřelých zakázek a zjistil podvod," dodal mluvčí. Kriminalisté architekta obvinili ze zločinu podvodu. V případě odsouzení by mohl muži hrozit trest odnětí svobody ve výši až deseti let.