Bioodpad bude svážet nové auto

Sudoměřice u Tábora - Obec dokončuje výběrové řízení na nákup auta, které bude místním lidem svážet bioodpad z domácích kompostérů. Těch bude celkem padesát. Na tento projekt získala obec dotaci ve výši 3,1 milionu korun, přičemž se na částce podílí finančním obnosem 310 tisíc korun. Bioodpad bude auto vyvážet do malé komunitní kompostárny.

Eternit půjde pryč ze střechy domu občanského výboru

Smilovy Hory - Ve Velkém Ježově dostane novou čepici dům občanského výboru. Eternitová střecha potřebuje opravit, a obec si tak vyčlenila 100 tisíc korun na její rekonstrukci. Bude nutné vyměnit střešní krytinu a střechu zarovnat. Na projekt půjde ještě dalších 200 tisíc korun z dotace a všechny práce by měly být hotové do konce listopadu. Nyní už má obec i vybranou firmu, která zakázku zhotoví. (

V Černýšovicích opravují silnici

Černýšovice - Půlkilometrový úsek na páteřní komunikaci v Černýšovicích čeká během července kompletní rekonstrukce. K opravám dochází rovněž na silnicích od Bechyňské Smolče do Bežerovic. Silnice přes Černýšovice je nyní zcela neprůjezdná a zároveň je neprůjezdná i cesta od Bežerovic do Hutí. Černýšovice jsou tedy úplně odříznuté od dopravy a objížďka vede od Sudoměřic u Bechyně přes Bechyňskou Smoleč. Příští týden od 9. do 13. července dojde k další etapě oprav a bude uzavřena komunikace v úseku Hutě Černýšovice. Od 14. do 20. tohoto měsíce bude uzavřen úsek mezi Bechyňskou Smolčí a Černýšovicemi. Akce potrvá do 20. července a financuje ji Jihočeský kraj za podpory prostředků z Evropské unie.

V Chrboníně zateplují výrobnu

Chrbonín - V obci začali se zateplením budovy bývalé školy. V té v současné době sídlí nástrojářská výrobna. Podle starosty obce Jaroslava Tupého už na budově v minulosti vyměnili okna a zateplení a nová fasáda patřily mezi další nutné opravy. Akci, která si vyžádala více než půl milionu korun, zafinancuje dotace z Jihočeského kraje. Opravy potrvají tři týdny.

Fara se snad probudí

Rataje - O osudu místní bývalé fary už v září rozhodne schvalování dotací. Jestliže obec získá příspěvek ve výši 950 tisíc korun, začne s kompletní rekonstrukcí staré církevní budovy. Do fary by se pak postupně měla přesunout kancelář obecního úřadu, archiv, obřadní síň, vznikly by zde i nové výstavní prostory a do budoucna by tu našlo místo i rodinné centrum, aby maminky měly kde trávit svůj čas s dětmi. Budovu fary již obec od církve koupila.

V Roudné a Janově opravují zastávky pro autobusy

Roudná - Protože autobusové zastávky už byly na návsi v Roudné i v osadě Janov ve velmi špatném stavu, obec se rozhodla pořídit nové. Před obecním úřadem položili řemeslníci zámkovou dlažbu i s patkami, na které se potom zastávka usadí. V Janově se patky zabudují přímo do asfaltu, protože ten není třeba upravovat. Obě zastávky vyjdou dohromady na 80 tisíc korun a více než polovinu částky uhradí dotace.

Autor: Veronika Gigalová a Kateřina Šímová