Do Tábora míří světová elita

Tábor – V souvislosti s víkendovým konáním MS v cyklokrosu v Táboře budou platit mimořádná bezpečnostní opatření. Očekává se zde 25 až 30 tisíc návštěvníků. Dojde ke zvýšené koncentraci osob, aut a k dopravnímu zatížení hlavního tahu i sjezdu z dálnice D3 na Sídliště nad Lužnicí, kde se mistrovství koná. Policie žádá návštěvníky akce i obyvatele Tábora, zejména lokality Sídliště nad Lužnicí, aby jak pohybu, tak řízení vozidel věnovali zvýšenou pozornost, respektovali dopravní značení a omezení, zejména co se týče vyznačených parkovacích ploch a dbali všech pokynů policistů a pořadatelů.

Strážnice zachraňovala lidský život

Tábor – Strážnici Danu Grymovou v úterý čekal psychicky náročný zákrok. Při dozoru u přechodu Na Parkánech ji lidé upozornili na tělo muže, ležícího se zraněním na vozovce. Nezaváhala ani na chvíli. Zjistila, že nejde o dopravní nehodu, ale o kolaps muže, který vedl vnuka do školy a cestou se mu udělalo špatně. Na místě mu poskytla první pomoc a zavolala záchranku. Nebylo to poprvé, kdy Dana Grymová zachraňovala lidský život. Tentokrát ale bohužel byla prohrávající. Přes veškerou snahu její i lékařů muž v nemocnici zemřel. Přesto je dobré vědět, že jsou měšťáci dobře školení i v první pomoci.

Chtějí opravit pomník hrdinů

Soběslav - Nejen občané města by se už letos mohli procházet kolem opraveného pomníku padlých hrdinů z první světové války. Radnice se přihlásí do grantového programu Jihočeského kraje Úcta k předkům. Pomník padlým stojí v parku u nádraží a jeho opravu soběslavští radní vyčíslili na 60 tisíc včetně daně. V případě, že město uspěje v grantovém řízení, neměla by se povinná finanční spoluúčast města vzdálit deseti tisícům. Jak se radní shodli, peníze půjdou ze schváleného rozpočtu města na letošní rok. 

Co se stalo 29. ledna

Čtvrtek 29. leden je 29. den roku podle gregoriánského kalendáře. Do konce roku zbývá 334 dní (335 v přestupném roce).

Události v Česku
Rok 1967 – Narodil se český tenista Cyril Suk. Specializoval se pouze na čtyřhru, v průběhu kariéry v ní vyhrál US Open 1998, čtyřikrát smíšenou čtyřhru na Grand Slamu a 32 turnajů na okruhu ATP. Pochází ze známé české tenisové rodiny. Jeho matka Věra Suková hrála finále dvouhry ve Wimbledonu v roce 1962, otec Cyril Suk starší byl československý tenisový funkcionář, předseda tenisového svazu a sestra Helena Suková je bývalá tenistka. V roce 1985 vyhrál s Petrem Kordou čtyřhru juniorů na French Open v Paříži. V roce 2003 působil jako nehrající kapitán týmu Česka v Davisově poháru.

Rok 1830 – V pražském Klementinu naměřili nejnižší teplotu, a to minus 24 stupňů Celsia.

Z rok 1901 – Zemřel český spisovatel Julius Zeyer. Poslední léta svého života prožil ve Vodňanech.

Události ve světě
Rok 1886 – Karl Benz získal patent na první benzínem poháněný automobil. Karl Friedrich Michael Benz (později Carl Friedrich Benz, 25. listopadu 1844, Karlsruhe – 4. dubna 1929, Ladenburg) byl německý automobilový konstruktér, který vyrobil první benzínový automobil na světě. Benz vynalezl i nejrůznější aparáty, například domácí telefon, lis na stlačování balíku tabáku apod. V roce 1984 byl za své zásluhy uveden do Automobilové síně slávy.