Pod šťastným číslem popisným sedm se skrývá zámek, jež vlastní rakouské majitelky Katharine a Sabine Šťastných. Zámecké paní chtějí rozlehlé sídlo využívat jako rodinný dům.

„Pan Šťastný bydlí v Rakousku a v Alpách provozuje chatu, takže asi nemá moc času sem jezdit. Dcery žijí různě po světě. Zámek dal trochu dokupy a chtěl tu mít rodinné sídlo. Nevím, jak to dopadne. Park, který plynule přecházel v kdysi krásnou alej, už je zarostlý," říká starosta Jan Novotný z Dírné. Kdysi zámek kromě parku obklopovala ještě zídka (rok 1908). Ani z té už ale příliš nezbylo.

Podle obyvatel Lžína už na zámku nebyl majitel asi tři roky, i tak si ale pochvalují, že na první pohled není zchátralý.

„Býval v hrozném stavu. Podobně jako jinde, i sem přišli jakýsi chlapi, vykáceli, co šlo, rozbili to tam a zdrhli. Asi hledali poklad, který tu prý byl zakopaný! Teď ten zámek asi spí," usmívá se trojice seniorek sedících před jedním z domů.

Majitelé udělali na zámku novou fasádu a střechu, tím ho nepochybně zachránili. V současnosti se chtějí pustit do interiérů. „Jezdím tam dvakrát do roka, ale je pravda, že čas teď není. Dcery lítají po světě a nebyly tam už přes rok. Jednou ale čas bude, dcery budou mít třeba děti a my bychom zámek chtěli využít k setkávání rodiny. Pomalu objekt revitalizujeme, nyní přijdou na podlahy kachličky a pomalu se shání zařízení. Holky by chtěly moderní italský design, ale to je drahé, jako všechno. Bude to ještě trvat," říká zámecký pán Šťastný.

Podoba zámku před 17. stoletím je neznámá. Poté byl jednopatrový s věžičkou nad střechou a následně byl přestavěný. Kromě centrální budovy ho tvořily dva dvoupatrové rizality, z jejichž jižních čel vystupují dva polygonální arkýře s hrotitými stříškami. Stará budova dostala pultovou střechu, přístavby pak střechy valbové.

Akční rytíř

Obec Lžín byla vystavěná v roce 1289 a patřila pražskému biskupství.

V roce 1379 pak bylo vlastníkem chýnovské panství a následně přešla do majetku Přehořovských z Kvasejovic. Původní velkostatek v roce 1615 vlastnil Jiří Kořenský z Terešova, který z něj vytvořil samostatné centrum. O pět let později však majetek přišel do rukou Vrchotických z Loutkova, kteří ho měli osmnáct let, než ho koupil Kryštof Karel ze Svárova. Od roku 1677 do konce 18. století (r. 1782) pak statek vlastnil klášter ve Vyšším Brodě. Vyšebrodští statek přestavěli na zámek v barokním stylu.

Zkraje 18. století se pak majitelé střídali jako na běžícím pásu. Tím zásadním ale byl rytíř František Emanuel Komers (od r.1852), který se kladně podepsal na vzhledu zámku i obce. Zámku dal novorenesanční podobu. Založil alej a park za dvorem, vystavěl ostrůvky na rybnících, přispěl také k vytvoření dalších pěti živností a vybudování kostela.

Součástí zámku byl od roku 1615 pivovar a později lihovar. Pivovar byl v roce 1873 zavřen a o šest let jeho budovy zbourány. Lihovar přežil, dnes je opravený a stále fungující.

V roce 1867 bydlelo na zámku pruské vojsko. Zkraje 20. století byl do první zámecké místnosti vlevo u vchodu přemístěn oltářní obraz ze zrušeného kláštera jeptišek (býval v místě č.p.41 ). V roce 1909 byla místnost s barevnými skly modlitebnou, v níž se údajně konaly bohoslužby.

Za druhé světové války byl zámek opuštěný, podle místních ho obývali Židé, kteří byli zřejmě deportování.

Děti v kukuřici

V roce 1948 byl zámek znárodněn minulým režimem a jak bývá v tomto případě „dobrým" zvykem, chátral a chátral.

V zámku byl například dětský domov. „Bylo tu zhruba přes 20 dětí z různých koutů kraje. Pamatuji si malá cikáňata, která neustále utíkala. Ostatně jako všichni. Věčně je dozorci hledali, což šlo špatně, protože malé děti se snadno ukryly v obílí či kukuřici," vzpomíná Anna Smítková, která v domově jeden čas vařila coby záskok za mateřskou.

Provoz dětského domova utichl někdy kolem roku 1964. Nějakou dobu pak byl zámek depositářem Husitského muzea v Táboře. V roce 2005 začala rekonstrukce zpustlého, neudržovaného zámku.

David Peltán

Máte–li tip na nevyužívanou či čerstvě využívanou budovu – objekt, neváhejte napsat na email: taborsky.reporter@denik.cz, nebo volat na telefonní číslo redakce 381 256 066.