Svazenka vratičolistá může kvést na poli i dvakrát za sezonu. Jak již dříve řekl Deníku zemědělec Martin Kouba z Písecka, podruhé nakvétá po tzv. výdrolu semen. „Kvete tak podruhé na podzim, potom co kvetla v červnu, protože po dozrání opadala,“ vysvětlil loni, když taková situace nastala u Písku.

Krásnou podívanou lze nyní obdivovat například na polích mezi Dynínem a Bošilcem na Budějovicku, další fialové lány (zachycené v galerii) zkrášlují krajinu mezi Doňovem, Zálužím a Lžínem na pomezí Táborska a Jindřichohradecka.

Zajímavá a krásná rostlina zároveň

Modrofialově kvetoucí svazenka je medonosná rostlina. Má i řadu dalších využití v polním hospodářství, s oblibou si ji pěstují ale i zahrádkáři. Jde o jednoletou rostlinu, nenáročnou na půdu, která dobře snáší i sucho. Kvete od května do září a parádu nadělá i v okrasné zahradě. Čerstvá i sušená je vhodná do dekorativních vazeb. Hlavní význam má však jako zelené hnojení nebo pícnina. Používá se jako meziplodina, pěstuje se i pro semeno.

Barevná pole v jižních Čechách, luštěniny i svazenka a mák.
Barevná pole lemují silnice. Zajímavé plodiny umí pěstovat i Jihočeši

Svazenka pochází ze Severní Ameriky, z Kalifornie. U nás se pěstuje od konce 19. století. Rozmělněním a zaoráním biomasy svazenky se zlepší kvalita půdy a zvýší objem humusu i potřebných živin. Tento způsob hnojení je levný a ekologický. 

Svazenka vratičolistá: Svazenka je rostlinou vůní připomínající lilie, osazují se s ní květinové záhony i obruby. Přestože má krátké vegetační období, kvést začíná již 50 až 60 dní po vysetí. Kromě potěchy smyslů jsou květy důležitou včelí pastvou. Produkují množství nektaru s vysokým obsahem cukrů (až 40 %) a stávají se potravou pro včely i jiný hmyz. Svazenkový med je podle včelařů typický svým aroma, výraznou chutí a hnědožlutou barvou.