Jízdné:- dospělí jednosměrné: 180 až 200 Kč
- děti 6–15 let jednosměrné: 80 až 100 Kč
- děti do 6 let (bez nároku na místo) – zdarma

V sobotu opět začaly. Hlavními aktérkami nostalgických jízd jsou Elinka, slavný Křižíkův vůz z roku 1903 a tzv. malá Bobinka z roku 1957. Elinka, která je majetkem Národního technického muzea, vyrazí na trať dvakrát denně ve vybraných termínech (viz inbox), Bobinka táhne dva výletní vagony do 16. září v sobotu a neděli, a to čtyřikrát denně podle běžného jízdního řádu a za běžný tarif.

U sobotního startu byl obchodní ředitel Českých drah Jiří Ješeta. Ocenil fortelnou práci, s jakou byl Křižíkův vůz vyroben. „Je mu 115 let a furt jede. Vděčíme za to nejen vynálezci, ale i současníkům, kteří umějí vůz odborně udržovat,“ uvedl Jiří Ješeta. Poslední významná oprava se uskutečnila v roce 2001.

V sobotu Elinku řídil zkušený strojvůdce Josef Macášek. Ten Deníku řekl, že Křižíkův vůz je geniální ve své jednoduchosti.

„Zařazování a vyřazování odporových stupňů se tu děje prostřednictvím řetězového převodu,“ popsal hnací mechanismus strojvedoucí, jenž měl stejně jako vlakvedoucí Miroslav Zedník slavnostní uniformu. „Na bechyňce jezdím každé léto, letos už potřetí, akorát jednou tu nebudu. Elinka je, co pamatuji, velmi spolehlivá. Pouze jednou jsme nedojeli,“ uvedl vlakvedoucí.

Dříve než ráno odjela z Tábora Elinka, na trať se vydala Bobinka. Tu si přišli prohlédnout Milan Kleinpeter s dvouletým synem Tobiasem. „Chodíme sem každý rok a určitě se během léta i svezeme. Chci, aby se koukl hlavně syn. Nedivím se, že Křižíkův vůz pořád jezdí. Když se něco dříve dělalo, tak pořádně a poctivě,“ míní vlakový fanoušek.

Na snímku tzv. malá Bobinka.Zdroj: Deník / Luboš Dvořák

Jízdy doplňují kulturní programy měst Tábor a Bechyně. Letos si dráhy připomenou 90 let od stavby obloukového mostu zvaného Duha v Bechyni s provozem pro auta i vlaky, který je národní kulturní památkou. Událostí bude rekonstrukce remízy (depo) v Bechyni s cílem využít prostor pro kulturní akce a právě nostalgické jízdy na trati. A 30. června dorazí z Prahy do Tábora jiný drážní krasavec, tzv. Stříbrný šíp.

Jak pojede Elinka:- 30. června
- 5., 14. a 28. července
- 11. a 25. srpna
- 8. září – termín zrušen z důvodu výluky
- 15. a 16. září
+ mimořádné jízdy 19. srpna k příležitosti oslavy 90. výročí mostu zv. Bechyňská duha a v rámci festivalu Bechyňské doteky