Jih republiky potřebuje nové domovy pro seniory. Poptávku, kterou lze do roku 2015 očekávat, by pokrylo sedm nových objektů.

Studie kraje vzala v úvahu i současné kapacity a počty neuspokojených zájemců. Zároveň shrnuje stavební záměry čtyř desítek stávajících zařízení včetně možností jejich využití po rekonstrukci.

Podle ředitele krajského úřadu Luboše Průši hovoří odhad do roku 2050 o potřebě téměř čtyř tisíc lůžek.

Autoři dokumentu zjistili, že Jihočeský kraj bude muset do roku 2015 zajistit zhruba 1300 nových míst, a to zejména výstavbou nových domovů pro seniory.

To by znamenalo sedm nových zařízení s pořízovacími náklady 2,5 miliardy korun.

„Příkladným řešením je připravovaný projekt výstavby nového zařízení v Bechyni,“ říkal Průša.

Příprava stojí

Za rok od uveřejnění těchto informací se situace radikálně změnila.
Výstavba domova v Bechyni měla být dokončena v roce 2012. Toto datum se nyní rozplývá do neurčita.

„Loni jsme byli ve fázi zadávání projektu. S ním to ale teď nevypadá, zastavili jsme jej,“ potvrdila včera krajská radní pro sociální oblast Ivana Stráská.
Podle ní se po roce změnila i potřebnost nových lůžek.

„Je předpoklad, že tlak na lůžka už nebude tak velký. V domovech se mění totiž skladba klientů, zájem už projevují spíše jen lidé, kteří skutečně potřebují trvalou péči¨, než ti, kteří si tímto způsobem řešili bytovou situaci,“ míní náměstkyně hejtmana.

Ředitelka bechyňského domova Alena Sakařová s tímto argumentem souhlasí, podepsat se však už nemůže pod názor, že zájem o lůžka bude klesat.

„U nás zatím každým rokem roste, i když pochopitelně všichni žadatelé nejsou urgentní. K dnešnímu dni evidujeme 91 žádostí, z nichž sedmatřicet je přímo z Bechyně nebo jejího okolí,“ říká ředitelka.

S myšlenkou, že se stavba v Bechyni odkládá, se nerada smiřuje. Nový dům měl mít vyšší kapacitu, ale hlavně zlepšit komfort klientů i poskytovaných služeb.

Stráská naznačila, že obrat může přinést finanční situace příštího roku.