Poptávku, kterou lze do roku 2015 očekávat, by pokrylo sedm nových objektů.
Vyplývá to ze studie kraje, která zahrnuje i současné kapacity a počty neuspokojených žádostí. Zároveň shrnuje stavební záměry čtyř desítek stávajících zařízení včetně možnosti jejich využití i rekonstrukcí.
„Jedná se o dokument strategického charakteru, který navrhuje řešení pro budoucnost, a to nejen v horizontu roku 2015, ale až do roku 2050, kdy reálný odhad hovoří o potřebě zřízení téměř čtyř tisíc lůžek,“ uvedl ředitel krajského úřadu Luboš Průša.
Podle studie bude v Jihočeském kraji do roku 2015 potřeba zajistit cca 1300 nových lůžek, a to zejména výstavbou nových zařízení.


Bechyně na startu
Při optimální kapacitě objektu do 180 míst by to znamenalo vybudovat sedm nových domovů pro seniory, což představuje náklady ve výši dvou až 2,5 miliardy korun.
„Příkladným řešením je připravovaný projekt výstavby nového domova pro seniory v Bechyni, který by měl být dokončen v roce 2012. Jak studie naznačila, obdobná zařízení by bylo vhodné přednostně lokalizovat do obvodů obcí s rozšířenou působností: Tábor, Soběslav, Jindřichův Hradec, Milevsko, Trhové Sviny a Blatná,“ dodal Luboš Průša.
„Nyní evidujeme 72 žadatelů a kapacita domova je pětašedesát míst,“ upřesnila ředitelka bechyňského zařízení Alena Sakařová, která očekává zvýšený tlak na kapacitu, pokud skutečně dojde k uzavření domovů v Tučapech a Budislavi.
Nový, zcela bezbariérový domov se 182 lůžky převážně v jednolůžkových pokojích má v Bechyni stát na místě bývalého učiliště na sídlišti Na Libuši.
Stávající budovu na náměstí opustí domov pro seniory po třiapadesáti letech.
V současné době se Jihočeský kraj v absolutním počtu poskytovatelů sociálních služeb pro seniory řadí v rámci republiky na páté místo. Při přepočtu obyvatel regionu, připadajících na jedno zařízení daného typu, je však šestý od konce ze čtrnácti krajů.