"Právě jsem mluvil s řediteli našich nemocnic," potvrdil zapojení nemocnic jihočeský hejtman Martin Kuba. „Řešíme s Janou Černochovou co nejrychlejší zajištění dopravy. Uděláme maximum, abychom pomohli tam, kde jako kraj můžeme. Jihočeši stojí za Ukrajinou.“

Jméno vesnice napsané na ceduli umístěné na severním okraji malebné Koločavy.
Jihočeši pomáhají lidem z Koločavy. Ženy s dětmi už dorazily na Hlubokou

Vojenský konflikt vyvolal masivní uprchlickou vlnu. „V těchto dnech přijíždějí do České republiky první ukrajinské rodiny, ženy s dětmi a senioři, kteří většinou směřují ke svým ukrajinským příbuzným a známým žijícím u nás. Očekává se ale také příchod osob, které zde žádné zázemí nemají a jsou již na cestě,“ uvedla Renáta Kollarczyková z budějovického magistrátu.

Budějovice svolaly krizový štáb, poskytne 15 bytů a autobus

Město počítá s tím, že i do něj a okolí budou směřovat desítky, možná stovky rodin, o které se bude třeba postarat. Na nedělní dopoledne proto svolalo krizový štáb a také zástupce zde působících neziskových organizací. „Chtěli jsme si vzájemně sdělit své možnosti poskytované pomoci a svou činnost vzájemně koordinovat. Vůle našich občanů pomáhat válkou postižené zemi a prchajícím je velká a v rámci ORP České Budějovice je potřeba řídit centrálně veškeré aktivity tak, aby byly skutečně efektivní,“ vysvětlil primátor a předseda krizového štábu Jiří Svoboda.

Před ruskou invazí dodával strakonický pivovar (na snímku) na Ukrajinu pravidelně pivo po zhruba tisíci hektolitrech. Teď všechny obchody stojí. Ilustrační foto.
Jihočeské firmy, které vyvážejí do Ruska, se obávají dopadů války

Prvotní pomoc, kterou příchozí budou potřebovat, je ubytování, strava a zdravotnická a sociální péče. Městská společnost Správa domů dává k dispozici 15 bytů různých velikostí. V těchto dnech se dovybavují nábytkem a dalším potřebným zázemím.

„Dopravní podnik města má připraven zájezdový autobus, který může v řádu několika hodin kdykoli vyjet na slovensko-ukrajinské hranice a přivézt skupinu lidí v nouzi. Připraveny jsou i naše terénní sociální pracovnice, které mohou poskytnout pomoc rodinám se začleněním do života v našem městě,“ uvedl primátor.

Nový pavilon endoskopie v českobudějovické nemocnici.
V budějovické nemocnici začalo sloužit nové endoskopické pracoviště

Jednání se zúčastnili zástupci Nábytkové banky Jihočeského kraje, Potravinové banky Jihočeského kraje z.s., ADRY, Oblastního spolku Českého červeného kříže, Jihočeské hospodářské komory, městské policie a Diecézní charity. Tyto organizace mohou poskytnout práci osvědčených dobrovolníků, skladové prostory, tlumočníky, materiální pomoc, psychosociální pomoc, navíc dlouhodobě spolupracují s dalšími organizacemi na Ukrajině, ale především mohou s městem spolupracovat na vybudování potřebného zázemí příchozím rodinám, zorganizovat sbírku i distribuci materiální či potravinové pomoci potřebným.

Pro ty, kteří se chtějí dobrovolně zapojit do pomoci nabídkou volné ubytovací kapacity, je k dispozici telefonní linka 702 168 593, každý den od 8 do 18 hodin a mailová adresa: krizovy.stab@c-budejovice.cz. Další informace najdete na webu města www.c-budejovice.cz, Facebooku a Instagramu města České Budějovice.

Nábytková banka Jihočeského kraje provozuje sběrné místo materiální pomoci na adrese Vrbenská 2082 (areál Techmatu) v pracovní dny od 8 do 15.30 hodin. Telefon: 774 093 364
Potřebné jsou zejména:
- matrace, postele, dětské postýlky
- stoly, židle, dětské židle,
- ložní prádlo, ručníky, deky, přikrývky
- nádobí, hrnce, pánve, příbory
- technika – pračky, lednice