Sedmdesát let. Takový je věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším uchazečem o post v zastupitelstvu kraje. Budoucí zastupitele si ve volbách vybereme už příští týden.

Jan Honner, okresní gestor voleb za Českobudějovicko z krajské správy Českého statistického úřadu (ČSÚ), upřesnil, že nejmladší, tedy 18letí kandidáti jsou hned tři. Naopak nejstaršímu zájemci o křeslo v krajském zastupitelstvu je 88 let.

Kdo chce do krajského zastupitelstva v jižních Čechách.Zdroj: Deník

Zájem o krajské volby z hlediska počtu uchazečů o mandáty klesá. Jan Honner porovnal, že před čtyřmi lety v jižních Čechách kandidovalo 1063 osob ve 23 stranách, letos je to 919 kandidátů ve 20 stranách či uskupeních.

Průměrný věk kandidátů dosahuje 48,4 roku, oproti roku 2016 se tato hodnota zvýšila o více než dva roky.

Jak doplnila ředitelka krajské správy ČSÚ Jana Sedláčková, podíl žen na kandidátních listinách je v jižních Čechách mezi kraji šestý nejnižší.

Volby letos začnou netradičně už ve středu, a to na tzv. drive-in stanovištích. Tady mohou v každém okresním městě vyjádřit svůj politický názor voliči, kteří jsou v karanténě nebo izolaci v souvislosti s koronavirem. Volit budou přímo z auta. S ohledem na pandemii covid-19 vyrazí na určená místa i zvláštní volební komise. Tento způsob hlasování podle Jana Honnera zpracuje sčítací komise zřízená krajským úřadem, která přinese výsledky na přebírací místo v českobudějovické sportovní hale jako jedna ze 177 komisí.