VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj chce podpořit zájem o řemesla

Tábor –Na Táborsku by měly nárok na stipendijní program čtyři školy, jen jedna obory naplnila.

5.11.2010 1
SDÍLEJ:

Učni oborů zámečník, nástrojář, klempíř, obráběč kovů, lakýrník, pekař, čalouník, kominík, tesař, zedník, pokrývač a farmář si mohou v následujících třech letech přilepšit ke svému kapesnému. Kraj pro ně vyčlenil peníze na stipendia.Foto: Archiv VLP

Více než milion korun získají učni ve středních školách a učilištích zřizovaných Jihočeským krajem. Ten chce touto cestou podpořit zájem o učňovské obory. Na Táborsku získá peníze na stipendia pro svoje učně jen jediná škola.

„Nárok na získání tohoto grantu by měly na Táborsku čtyři školy. Třem z nich se však nepodařilo obory, kterých se to týká, naplnit,“ sdělila včera Deníku Lucie Reitingerová z krajského odboru školství.

Soběslavské technické učiliště přitom láká na stipednium ve svých prospektech i v měsíčníku Hláska. Obsadit obor obráběč kovů a zámečník se jim však nedaří už od roku 1990.
„Někdy se nepřihlásí nikdo, někdy jeden nebo dva žáci. Těm se pak musíme omluvit, že pro malý zájem třídu neotevřeme a nabídneme jim jiný obor. Takhle to jde už dvacet let,“ říká ředitel Středního odborného učiliště technického v Soběslavi Luděk Smetana.

Přitom pilný učeň by si za tři roky svého studia mohl přijít až na 12 tisíc korun. Musel by však splnit všechny podmínky. Měsíčně dostane učeň v prvním ročníku tři sta korun, pokud nemá žádnou neomluvenou hodinu a omluvené absence nepřesahují dvacet procent. Nesmí mít zhoršenou známku z chování, s odborného výcviku nesmí mít horší známku než za tři a propadat z žádného předmětu. Naopak když bude mít na vysvědčení vyznamenání, získá k měsíčnímu stipendiu jednorázově tisícovku navrch.

„Každým rokem se ty částky navyšují. Je to pro studenty rozhodně motivující. Podle mého odhadu mohly hrát peníze jednu z rolí při výběru oboru možná u třetiny žáků,“ míní ředitel táborské průmyslovky Marcel Gause.

Škola získala peníze z kraje pro svoje studenty oboru tesař, zedník, klempíř a strojní mechanik. Stipendia by tak mohlo dostat devětadvacet učňů.
Vyhlášením grantového programu chce kraj reagovat na vývoj demografické křivky. „V posledních letech ubývá žáků, kteří opouštějí 9. ročník základní školy a mění se poměr těch, kteří po skončení základní školní docházky míří na studijní obory a kteří na učiliště. Odbor školství, mládeže a tělovýchovy se snaží tento poměr zachovat, a to i formou grantových programů zaměřených na podporu především učebních oborů, kde lze propad zájmu očekávat spíše než u oborů maturitních,“ uvedla Kateřina Koželuhová z oddělení informací a styku s veřejností krajského úřadu.

Program zahrnuje podporu celkem 12 učebních oborů řemeslného charakteru - zámečník, nástrojař, klempíř, obráběč kovů, lakýrník, pekař, čalouník, kominík, tesař, zedník, pokrývač a farmář. Jeho cílem není jen zvýšení zájmu o dané učební obory, ale také motivace žáků ke zlepšení docházky, minimalizaci neomluvené absence i zlepšení studijních výsledků.

Z dvoumilionové alokace na Stipendijní program zůstalo nevyčerpáno 960 tisíc korun. Rada Jihočeského kraje schválila jejich převedení do grantového programu Zavádění nových technologií do středních a vyšších odborných škol.

Podporu získá celkem sedm škol Jihočeského kraje. Z Táborska uspěla SŠ spojů a informatiky, která získá 150 tisíc na projekt Nové metody měření optických vláken a vybavení laboratoře digitálními měřícími přístroji.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

5.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení