Více než milion korun získají učni ve středních školách a učilištích zřizovaných Jihočeským krajem. Ten chce touto cestou podpořit zájem o učňovské obory. Na Táborsku získá peníze na stipendia pro svoje učně jen jediná škola.

„Nárok na získání tohoto grantu by měly na Táborsku čtyři školy. Třem z nich se však nepodařilo obory, kterých se to týká, naplnit,“ sdělila včera Deníku Lucie Reitingerová z krajského odboru školství.

Soběslavské technické učiliště přitom láká na stipednium ve svých prospektech i v měsíčníku Hláska. Obsadit obor obráběč kovů a zámečník se jim však nedaří už od roku 1990.
„Někdy se nepřihlásí nikdo, někdy jeden nebo dva žáci. Těm se pak musíme omluvit, že pro malý zájem třídu neotevřeme a nabídneme jim jiný obor. Takhle to jde už dvacet let,“ říká ředitel Středního odborného učiliště technického v Soběslavi Luděk Smetana.

Přitom pilný učeň by si za tři roky svého studia mohl přijít až na 12 tisíc korun. Musel by však splnit všechny podmínky. Měsíčně dostane učeň v prvním ročníku tři sta korun, pokud nemá žádnou neomluvenou hodinu a omluvené absence nepřesahují dvacet procent. Nesmí mít zhoršenou známku z chování, s odborného výcviku nesmí mít horší známku než za tři a propadat z žádného předmětu. Naopak když bude mít na vysvědčení vyznamenání, získá k měsíčnímu stipendiu jednorázově tisícovku navrch.

„Každým rokem se ty částky navyšují. Je to pro studenty rozhodně motivující. Podle mého odhadu mohly hrát peníze jednu z rolí při výběru oboru možná u třetiny žáků,“ míní ředitel táborské průmyslovky Marcel Gause.

Škola získala peníze z kraje pro svoje studenty oboru tesař, zedník, klempíř a strojní mechanik. Stipendia by tak mohlo dostat devětadvacet učňů.
Vyhlášením grantového programu chce kraj reagovat na vývoj demografické křivky. „V posledních letech ubývá žáků, kteří opouštějí 9. ročník základní školy a mění se poměr těch, kteří po skončení základní školní docházky míří na studijní obory a kteří na učiliště. Odbor školství, mládeže a tělovýchovy se snaží tento poměr zachovat, a to i formou grantových programů zaměřených na podporu především učebních oborů, kde lze propad zájmu očekávat spíše než u oborů maturitních,“ uvedla Kateřina Koželuhová z oddělení informací a styku s veřejností krajského úřadu.

Program zahrnuje podporu celkem 12 učebních oborů řemeslného charakteru - zámečník, nástrojař, klempíř, obráběč kovů, lakýrník, pekař, čalouník, kominík, tesař, zedník, pokrývač a farmář. Jeho cílem není jen zvýšení zájmu o dané učební obory, ale také motivace žáků ke zlepšení docházky, minimalizaci neomluvené absence i zlepšení studijních výsledků.

Z dvoumilionové alokace na Stipendijní program zůstalo nevyčerpáno 960 tisíc korun. Rada Jihočeského kraje schválila jejich převedení do grantového programu Zavádění nových technologií do středních a vyšších odborných škol.

Podporu získá celkem sedm škol Jihočeského kraje. Z Táborska uspěla SŠ spojů a informatiky, která získá 150 tisíc na projekt Nové metody měření optických vláken a vybavení laboratoře digitálními měřícími přístroji.