Loni v listopadu pozorní lidé poukázali na to, že na hrobě chybí busta. Pracovníci Městských služeb Písek, které hřbitov spravují, a policisté zjistili, že kromě busty za 40 tisíc korun zmizely ze zvonice tři metry měděného parapetu.
Kriminalistům se podařil husarský kousek. Za dva měsíce vypátrali zloděje a našli nepoškozenou bustu. Z krádeže byli obviněni dva muži (53 a 48 let) z Písecka a Příbramska.
„Policie zahájila trestní stíhání ve věci podezření ze spáchání trestného činu krádeže,“ uvedla písecká policejní mluvčí Hana Moltašová. Mužům hrozí vězení od šesti měsíců do tří let nebo peněžitý trest.
Ne vždy pátrání po uměleckých předmětech dopadne tak jako v tomto případě. Pokud jsou umělecká díla z barevných kovů, jsou poškozena nebo mizí ve sběru.
Zachráněná busta pochází z dílny moravského sochaře Rudolfa Březy, který se věnoval tvorbě pomníků a plastických skupin a výzdobě bank. O tom, zda se busta vrátí na hrob, se teprve rozhodne. „Vzhledem ke kriminalitě a vandalismu by bylo dobré uvažovat o zhotovení kopie,“ řekl Martin Zeman z Městského úřadu v Písku.
Písečtí krminalisté dosahují při hledání ukradených uměleckých předmětů vynikajících výsledků. Do kostelů se vrátily desítky soch a předmětů. K nejvzácnějším patřila křtitelnice z kostela sv. Jakuba v Čížové za 750 tisíc korun.
„K odhalování trestné činnosti přispěla evidence a fotodokumentace uměleckých děl v kostelích, která se začátkem devadesátých let dělala z popudu tehdejšího ministra vnitra. Jihočeský kraj se s tímto úkolem vyrovnal výtečně a rozhodně se to zúročilo. Na Písecku se o to s kriminalisty zasloužil památkář Jiří Hladký,“ připomněl bývalý kriminalista Ladislav Beran.
Přes úspěchy mají kriminalisté neodhalený pomníček v Písku. V roce 1975 z děkanského kostela zmizel deskový obraz Písecké madony. Dodnes se nepodařilo najít stopu.