„Společnost Toulava a Zdeněk Prchlík se ohrazují proti zneužití fotografie města Tábor s Janem Žižkou. Autorem fotografie je pan Zdeněk Prchlík. Fotografie vznikla pro propagaci města Tábor v rámci projektu Husitským krajem v roce 2019 podpořeným Městem Tábor ve spolupráci s Housovým mlýnem a Husitským muzeem. Fotografie byla dnes použita na plakáty k soukromé politické akci. Plakáty najdete toho času ve městě Tábor. Toulava ani pan Prchlík nemají s akcí nic společného a žádají organizátory, ať plakáty s fotografií okamžitě stáhnou,“ uvedla Toulava na svém profilu na sociální síti.

Podle vyjádření užšího vedení společnosti nechtějí být s aktivitami svolavatelů demonstrace nijak spojováni. Pokud organizátoři již vylepené plakáty odstraní a přestanou s jejich dalším šířením, nebudou proti nim zvažovat další kroky a věc budou považovat za uzavřenou. Zatím k tomu však nedošlo a plakáty na řadě míst stále visí, organizátoři je také dál šíří po sociální síti.

Učitel soběslavského gymnázia schvaluje útok Ruska na Ukrajinu.
Učitel gymnázia schvaluje invazi Ruska: Až lidé prozřou, tak z toho zešílí, říká

Obrátili jsme se s žádostí o vyjádření na jednoho ze svolavatelů demonstrace, politického aktivistu Jiřího Machače. „Já v použití fotografie problém nevidím. Nemyslím si, že ji mají nějak patentovanou nebo na ni mají autorská práva. Ještě se o tom s někým poradím,“ odpověděl Jiří Machač na dotaz, zda nevidí problém v užití cizí fotografie bez svolení držitelů autorských práv, přesněji přímo proti jejich vůli.

Toulava je oficiální turistická oblast na pomezí jižních a středních Čech. Rozprostírá se v širokém okolí města Tábor, které je jejím centrem, od Sedlčanska po Bechyňsko a Soběslavsko, od Milevska přes Jistebnicko po Mladovožicko. Společnost Toulava se pak dlouhodobě věnuje propagaci tohoto turistického regionu.

Demonstrace extremistů „za mír“. Táboráci však dorazili podpořit demokracii a obranu Ukrajiny proti agresivnímu útoku Ruska.
Demonstrace extremistů „za mír“. Táboráci však dorazili podpořit demokracii

Svolavatelé demonstrace jsou dlouhodobě známí svými nejen protivládními, ale často i proruskými postoji. Patří mezi ně mimo jiné učitel dějepisu soběslavského gymnázia Marek Adam, který je zároveň také místopředsedou proruské Aliance národních sil, strany, která schvaluje a podporuje takzvanou „demilitarizaci a denacifikaci“ Ukrajiny, jak uvedla ve svém veřejném prohlášení krátce po útoku Ruska.

„Odmítám spojení, že Rusko na Ukrajině provádí agresi. Rusko se snaží osvobodit oběti genocidy, která tam trvá osm let,“ zněl proslulý výrok Marka Adama na demonstraci na letenské pláni loni v dubnu, kvůli kterému byl vyšetřován policií pro podezření z trestného činu.

Protivládní demonstrace na náměstí TGM skončila naprostým fiaskem. Dorazilo na ni pouhých deset lidí.
Západ je dekadentní s duchem satanismu, hřímal řečník na poloprázdném náměstí

Přílišné servítky si nebral ani na demonstraci na táborském náměstí T. G. Masaryka letos v dubnu. „Hovoříme o boji, který je zároveň i bojem duchovním. Západ je dekadentní a v duchu satanismu tlačí společnost ke dnu a zániku. Současné globalistické nadnárodní elity se snaží rozbít rodinu a poštvat mladé proti starým, rozvrátit pospolitost nás Slovanů. My si to ale nenecháme líbit!" hřímal na takřka prázdném náměstí.

Zdroj: Deník/Jiří Dintar

Dalším ze svolavatelů demonstrace je Pavel Matějka. Na předchozím protestním setkání přitom obhajoval nošení písmene Zet, které se stalo symbolem ruské agrese proti Ukrajině. „Jak je možné, aby v ulicích mohly vlát vlajky Azovu nebo Pravého sektoru a my budeme zavíráni za Zet na rukávu? Zet, které může znamenat Zuzana? Ať to Zet vyškrtnou z abecedy!“ rozčiloval se.

Mezi svolavateli pak nechybí ani politický aktivista a nejméně úspěšný kandidát na senátora za Táborsko (se ziskem méně než jednoho procenta) Jiří Machač.

Hanba NATO, my chceme mír, skandovali demonstranti. Dorazil i Jan Kavan.
Hanba NATO, my chceme mír, skandovali demonstranti. Dorazil i Jan Kavan

Použití fotografie na plakátu bez svolení držitelů autorských práv však není jediným problémem, který v souvislosti s chystanou demonstrací nastal. Město Tábor svolavatelé či jejich příznivci oblepili těmito plakáty, povolení k výlepu se ale neobtěžovali získat.

„Už plakáty na předchozí demonstrace se nacházely například na lampách veřejného osvětlení a podobně. Tam nemají co dělat, jedná se o takzvaný černý výlep, který může být řešen jako přestupek,“ uvedl táborský místostarosta Radoslav Kacerovský.

Výlep mimo pronajaté reklamní plochy, pokud jej strážci zákona zaznamenají, bývá nejčastěji hodnocen právě jako přestupek. Pokud by se lepič nevyhnul dopravním značkám nebo semaforům, mohlo by jít i o přestupek na úseku dopravy a silničního hospodářství.