Státní statek Jeneč je již tři roky v likvidaci a rozprodává své pozemky. Vedení města Bechyně teď trápí otázka, koupit, či nekoupit část Čechovy ulice. Podle místního starosty Jaroslava Matějky je cena nehorázně vysoká. Shodl se na tom i s ostatními zastupiteli. 

Statek Jeneč chce totiž za část silnice 1,1 milionu korun. „Kdyby byla požadovaná cena nižší, tak bychom o koupi zájem určitě měli. Za těchto podmínek na to město nemá prostředky,“ vysvětluje Matějka.

Na to ale likvidátor pro Státní statek Jeneč Viktor Bedrna reaguje soudním odhadem: „Posudek sestavil soudní znalec a takto to ocenil. Vycházel z obecně závazných předpisů. Podle likvidačního plánu se musí prodávat za tržní cenu, proto z ní nelze ustoupit. Muselo by se jít do dražby. U komunikací to ale nechceme dělat.“

Když silnici město nekoupí, vystavuje své občany značnému riziku. O ulici může projevit kdokoliv zájem až do 19. dubna. Nový majitel sice nemá právo komunikaci přehradit, ale kdyby si například uprostřed složil dřevo, tak je těžké se něčeho domoci a lidem bude přístup stejně znemožněný.
Viktor Bedrna připouští, že i v případě dražby se může objevit spekulant, který bude poté město nějakým způsobem vydírat.

Na druhou stranu by obyvatelé mohli vedení města vyčítat, že pozemky o rozloze 
8308 metrů čtverečních, takovou hodnotu nemají.
Nelze uspět ani s bezplatným převodem na Bechyni. Pozemek by se musel uznat pro podnik jako nepotřebný a souhlas by k tomu musela dát i vláda.  Již v minulosti nebyli Bechyňští při podobných jednáních s ministerstvem zemědělství úspěšní. Vedení Bechyně psalo v roce 2007 žádost o převod historického majetku města a uspělo, ale při jednání o pozemcích je situace komplikovanější. 

„V minulosti jsme již ohledně pozemků se Státním statkem Jeneč několikrát jednali a i s ministerstvem zemědělství. Šlo například o pozemky v Senožatech. Obvykle s námi nechtěli ani moc komunikovat,“ zmínil se Matějka.

Čechova ulice vede od křižovatky s Libušinou ulicí až do konce Sídliště 5. května. Část, která je na prodej, začíná na křižovatce s ulicí Za Trubným. Zástavba rodinných domů je pouze z jedné strany, z druhé jsou pole. Právě z tohoto důvodu je Čechova velmi frekventovaná. Podle místní obyvatelky Ernestíny Velechovské tady projde denně půlka Bechyně.

„Bydlím právě v místě, které je k prodeji. Jsou tu rodinné domy a zahrádky. Je to již na kraji města a denně tudy chodí půlka Bechyně na vycházky. Když by vedení města chtělo komunikaci zachovat, tak bych byla pro odkup. Nemám nic proti vyšší ceně, když bude samozřejmě úměrná. K mému domu a garáži je příjezd z ulice Čechova. Takto to má více lidí. Někteří se domů dostanou z druhé strany, tedy ulicí Švestkovou,“ říká Ernestína Velechovská.

Likvidátor Viktor Bedrna upřesnil Deníku, že nabídky při prodeji komunikací nabízí přednostně vždy obci. V nejbližší době chce vyzvat Bechyňské k odkupu. Ti se již setkali s případy, kdy cestu do zahrádkářské kolonie koupil člověk a ostatním zamezil k pozemkům přístup. O to bude mít vedení města ve věci složitější rozhodování.