Kozí zoo, skauti s pohádkou a kejklíř Pupa místo konferenciéra. To jsou tři premiéry letošních středověkých slavností na Kozím hrádku.

I akci sezimoústeckého Měxusu ku příležitosti 594. výročí upálení mistra Jana Husa však poznamenaly přívalové deště uplynulých dní.

„Museli jsme kompletně upravovat příjezdovou cestu. Ta původní po deštích nešla vůbec použít,“ řekla zástupkyně ředitele Městského střediska kultury a sportu v Sezimově Ústí (Měxus) Dana Šafránková.

Cestu bylo třeba zavézt a udusat, na nejbahnitější místa areálu hrádku položili organizátoři filcové koberce.

„Naštěstí nám pomohli pracovníci správy města, bez nich by žádné slavnosti snad ani nebyly,“ dodala.

Přes rozmary počasí posledních dnů se na Kozí hrádek vydalo v sobotu přes pět set lidí. Program byl opravdu nabitý.

„Úplnou novinkou je letos taková malá zoo. Kromě dravců se sokolníkem jsou nahoře na hradě kozy, které mohou děti i krmit. Možná se nám podaří zajistit, aby tu zůstaly nastálo,“ naznačila Šafránková.

Další premiérou dobových oslav jsou skauti, kteří předvedli pohádku O Šípkové Růžence a také velmi netradiční konferenciér.

„Poprvé jsme v programu využili i děti. A konferenciéra jsme letos vyměnili za kejklíře Pupu, který dokáže bavit obecenstvo a vyplnit hluchá místa mezi programy,“ shrnula Šafránková.

Zlatým hřebem programu byla ale rozhodně rekonstrukce bitvy u Sudoměře, kterou předvedli členové mladovožického sdružení Šelmberští dvořané.
„Jde spíš o jeden výjev z bitvy. Průběh jsme museli uzpůsobit terénu,“ objasnil předseda sdružení Michal Bielik.

Pro Husity vítěznou bitvu, která tolik pomohla Janu Žižkovi v jeho vojenské kariéře, sehráli bojovníci hned dvakrát. Kromě toho zajistilo sdružení na hradě atmosféru středověku se vším všudy – od ukázek dobových řemesel po výstřely z dobových zbraní.

„Sama se šermířstvím zabývám, ale dnes se tu jen bavím. Bitva se moc povedla. I v tak málo lidech se dá udělat úžasné představení,“ ohodnotila výkon skupiny Michaela Pexová z Tábora.

Součástí slavností byla také výstava k 594. výročí upálení Jana Husa, kterou pořádal Jihočeský klub sběratelů Tábor. Na historické slavnosti navazuje v neděli 6. července folkový festival Svítání. Den na to folkaře na Kozím hrádku vystřídá ekumenická bohoslužba.